SON DAKİKA
Hava Durumu

Tayland'daki gözaltı merkezinde tutulan Uygur Türkü ölü bulundu

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta gözaltı merkezinde tutulan 49 yaşındaki Uygur Türkü ölü bulundu. İnsan hakları kuruluşları, şüpheli ölümün üzerine harekete geçti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2023 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2023 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tayland'daki gözaltı merkezinde tutulan Uygur Türkü ölü bulundu

Tayland'daki gözaltı merkezinde hayatını kaybeden 49 yaşındaki Uygur Türkünün ölümü, insan hakları örgütlerini harekete geçirdi. İnsan hakları örgütlleri 9 yıldır Tayland'da gözaltında tutulan 50 Uygur Türkü için insani bir çözüm bulunması için çağrı yaptı.

Tayland'ta hayatını kaybeden Uygur Türkü Aziz Abdullah, başkent Bangkok’ta bulunan Göç Gözaltı Merkezinin hapishanesinde tutuluyordu. Abdullah, tutulduğu hapishanede ölü bulundu. 2013'te 350'yi aşkın bir sığınmacı grubuyla yola çıkan Abdullah, Tayland'da tutuklanmıştı.

Çin baskısından kurtulmak amacıyla Bangkok'tan Türkiye'ye gelmek isteyen Abdullah, hamile eşi, 7 çocuğu ve kardeşiyle Tayland’da gözaltına alınan 350’den fazla Uygur Türkünden sadece biriydi.

TAYLAND, HASTANEYE GÖNDERMEYİ REDDETTİ

BBC, Göç Gözaltı Merkezinde tutulanlarla temas halindeki insan hakları savunucularının Abdullah’ın üç haftadır ağır hasta olduğunu ifade etti. Aktivistlerin, bu durumu Tayland makamlarına bildirdiği ancak Tayland tarafının bu isteği reddettiği öğrenildi.

Dünya Uygur Kongresi Mülteci Merkezinin Avustralya Direktörü Polat Sayim, Abdullah'ın sağlık durumuna değinerek, "O öksürüyordu ve kan kusuyordu. sağlık durumunun kötü olduğu Tayland makamlarına bildirilmişti" ifadelerini kullandı. Ayrıca Sayim, gözetim merkezindeki bir doktorun Abdullah'ı muayene ettiğini ancak "gerçek bir hastalığının" olmadığı gerekçesiyle tedaviye gerek duymadığını belirterek Tayland makamlarının bu tavrını eleştirdi.

UYGUR TÜRKLERİNİN TUTULDUĞU HAPİSHANE MUHİTİ ÇOK KÖTÜ

Tayland'daki gözetim merkezinin kötü şartlarına ilişkin açıklamalarda bulunan İnsanları Güçlendirme Vakfından (PEF) Chalida Tacharoensuk, Uygur Türklerinin bulunduğu tutuklama merkezindeki hapishane koşullarının ülkedeki normal hapishanelerden çok daha kötü olduğunu vurguladı. Tacharoensuk, Uygurlar için daha sağlıklı koşulların sağlanmasını talep etti. Tutuklama merkezinin aşırı kalabalık ve verilen yemeklerin sağlıksız olduğuna dikkat çeken Tacharoensuk, "Hasta olduklarında yalnız ağrı kesici ve benzeri ilaçlar temin ediliyor" ifadesini kullandı.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜNDEN ELEŞTİRİ

İnsan Hakları İzleme Örgütünden (HRW) Phil Robertson, Abdullah'ın ölümünün, Tayland hükümetinin Uygur Türklerini hapsetme politikasının kaçınılmaz bir sonucu olduğunu söyleyerek tutuklama merkezlerindeki yetersiz sağlık ve beslenme koşullarını eleştirdi.

TAYLAND MAKAMLARI BM'YE İZİN VERMEDİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilileri de Tayland yönetiminin, gözetim merkezindekilerle temasa geçilmesine izin vermediğini belirtirken, Tayland Ulusal İnsan Hakları Komisyonu yetkilileri, tutuklu olan Uygur Türkleriyle aylardır temasa geçmek istediklerini ancak yönetimin engeliyle karşılaştıklarını aktardı.

Gelen tepkiler sonrası gözetim merkezlerine yapılacak ziyaretlere izin vereceğini açıklayan Tayland hükumeti, ülkedeki on binlerce mülteci ve sığınmacının sağlıklarına ilişkin şartların iyileştirilmesi için BM ile işbirliği yapacağını taahhüt etmişti.

Abdullah'ın cenazesi, Tayland Müslüman topluluğu üyelerince teslim alınarak Bangkok'taki bir caminin mezarlığına defnedildi.

ÇİN, SUÇUNU REDDEDİYOR

Çin hükumeti, Doğu Türkistan’daki  Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk ve müslüman milletlere karşı soykırım yapmakla suçlanıyor. İnsan hakları örgütleri son yıllarda 3 milyondan fazla insanın sayıları 1300'ü aşan toplama kamplarında tutulduğunu bildiriyor. Pekin yönetimi ise bu kamplara “yeniden eğitim kampları” adını veriyor ve tüm hak ihlali suçlamarını reddediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.