SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA'nın desteğiyle Gagauz Türkçesiyle 23 çizgi film seslendirildi

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA desteğinde Gagauz Türkçesi ile seslendirilen Çizgi Film Tanıtım Töreni'ne katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA'nın desteğiyle Gagauz Türkçesiyle 23 çizgi film seslendirildi

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, dün Moldova'yı ziyaret etti. Bölgedeki TİKA faaliyetlerini inceleyen ve resmi temaslarda bulunan Dr. Çevik, burada yaptığı konuşmada, Türk kültürünün önemine değindi. Çevik, Gagauz Türkçesiyle seslendirilen Çizgi Film Tanıtım Törenleri'ne katıldı.

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), dünyanın pek çok farklı ülkesinde eğitim, kültür ve sosyal faaliyetlerine devam ediyor. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, dün Moldova'da resmi temaslarda bulundu.

Mahmut Çevik, ilk olarak Türkiye'nin Moldova Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel ile bir araya geldi.

DR. MAHMUT ÇEVİK'TEN MOLDOVA TEMASLARI

Burada nezaket ziyaretinde bulunan Çevik, Büyükelçi Sertel, Kişinev Büyükşehir Belediye Başkanı Ion Cheban ve Moldova Emniyet Genel Müdürü Viorel Cernautianu ile Kişinev Creativ Gençlik Merkezi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim ve Toplantı Salonları'nın açılışını gerçekleştirdi.

Çevik, Moldova-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fiodor Gagauz ve Moldova Parlamentosu Milletvekili Larisa Novac ve TİKA tarafından kurulan Teorik Lise İnovasyon Sınıfı’nda öğrencilerle buluştu.

"TÜRK KÜLTÜRÜNDE DUYGU VE DÜŞÜNCELER KİLİM MOTİFLERİNE YANSITILIYOR"

Moldova'daki resmi ziyaretlerine "Kişinev Sanat ve Kilim Yolu" ile devam eden Çevik, Belediye Başkanı Ion Cheban'a, “Türk kültüründe Türk insanı kendi duygu ve düşüncelerini ürettiği kilim motiflerine yansıtır bu kilimli yol projesinde de ‘Rumeli ve Doğu Avrupa’da aynı kilimin desenleriyiz’ demek istiyorsunuz ve bu TİKA projesi ile multi etnik nüfusu içerisinde barındıran 150 milyon insanın beraber huzurla yıllarca yaşadığını dünyaya duyuruyorsunuz” dedi.

Resim

GAGAUZ TÜRKÇESİYLE ÇİZGİ FİLM SESLENDİRİLDİ

Gagauzya'yı da ziyaret eden Çevik, ilk olarak Türkiye’nin Gagauzya Başkonsolosu Hasan Akdoğan'a nezaket ziyaretinde bulundu. Çevik, Gagauzya'daki TİKA faaliyetlerini inceledikten sonra Çizgi Film Tanıtım Töreni'ne katıldı. Törene, Türkiye'nin Moldova Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel, Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah ve yerel belediye başkanları, milletvekilleri ve yüzlerce çocuk katıldı. Törende, TİKA'nın desteğiyle Gagauz Türkçesi ile seslendirilen 23 adet çizgi filmin tanıtımı yapıldı.

ÇEVİK, GAGAUZ TÜRKÜ ÇOCUKLARA SESLENDİ

Törende Gagauz Türkü çocuklara seslenen Dr. Çevik, “Geleceğinizi sizden ödünç alan büyükleriniz ciddi bir sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar. Dilini, kimliğini, kültürünü koruyarak yarınlara hazırlanacak olan sizler, içinde yaşadığınız toplum ve devletinize faydalı olma şuurunuzu da beraberinizde koruyacak ve geliştireceksiniz çünkü sizler; yarının büyük düşünürleri, sanatçıları, bilim insanları, liderleri olacaksınız. Bu sebeple sizin için yapılan hiçbir şeyin boş ve beyhude bir çaba olmadığını ciddiyetle kavramaya mecburuz. İyi bir eğitim almış, geleceğe gerekli donanımla hazırlanmış, düşünce ve duygu dünyası berrak, vicdani hassasiyetleri gelişmiş siz çocuklar tüm insanlığın teminatıdır"  ifadelerini kullandı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.