SON DAKİKA
Hava Durumu

Tokayev ve Mirziyoyev ittifak ilişkilerini güçlendirmek amacıyla bir araya geldi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetlisi olarak ülkeye giden Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev Harezm şehrinde görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 21:10
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 21:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tokayev ve Mirziyoyev ittifak ilişkilerini güçlendirmek amacıyla bir araya geldi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetlisi olarak 5 Nisan 2024 tarihinde Özbekistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Tokayev ve Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Özbekistan'ın Harezm şehride bir araya geldi.

İKİ KADEŞ DEVLET ARASINDAKİ STRATEJİK ORTAKLIK

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 5 Nisan 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, görüşmede iki kadeş devlet arasındaki stratejik ortaklık, bölgesel ve küresel güncel meselerin ele alındığı bildirildi. Ayrıca iki devlet başkanı, heyetler arası görüşmede ittifak ilişkilerinin güçlendirilmesinin yanı sıra çok taraflı iş birliğinin genişletilmesi gibi güncel konuları masaya yatırdı. 

GÖRÜŞMEDE İKİ DEVLETİN BAKANLARI DA YER ALDI

Toplantıya Kazakistan ve Özbekistan'ın Cumhurbaşkanları, Başbakan Yardımcıları ve Hükûmetlerarası Komisyon Bünyesindeki mühendislik, enerji, ulaştırma ve lojistik, madencilik, tekstil, gıda endüstrisi ve diğer sektörlerde ortak projelerin desteklenmesine ilişkin çalışma gruplarının eşbaşkanları katıldı. Katılımcılardan ilgili alanlarda hazırladıkları raporlar dinlendi.

Öte yandan heyetler arası görüşmede turizm sektöründeki iş birliğinin geliştirilmesi, kültür, eğitim ve spor alanlarında gençlerin katılımıyla ortak etkinliklerin düzenlenmesi konuları detaylı olarak ele alındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.