SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk devletleri yükseköğrenim alanında güçlü bağlar kuruyor

YÖK Başkanı Erol Özvar, Antalya Diplomasi Forumu’nda düzenlenen "Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü" konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi. Özvar, yükseköğrenim alanında güçlü bağlar kurduklarını aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 09:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk devletleri yükseköğrenim alanında güçlü bağlar kuruyor

Antalya Diplomasi Forumu’nun üçüncü gününde "Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü" konulu panel düzenlendi.  Panelde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk devletleri ile yükseköğrenim alanındaki gelişmeleri de ele aldı. 

YÖK Başkanı Özvar, Türk devletleriyle Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi, Özbek-Türk Üniversitesi gibi üniversitelerle iş birliklerinin olduğunu söyledi. Ayrıca Özvar, Kazakistan'da ve Kırgızistan'da çeşitli ortaklıklarının bulunduğunu, yükseköğrenim alanında güçlü bağlar kurduklarını ifade etti.

ÇOK YÖNLÜ İŞ BİRLİKLERİ GELİŞTİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Bu ilişkiler aynı zamanda kültürel, bilimsel ve teknolojik yönlerde ülkelerimiz arasında iş birliğini güçlendirdi. Türk devletleri bağlamında Türk Üniversiteler Birliği bölgesel iş birliği için gerçekten çok önemli. Bu daha da büyük iş birliğine sebebiyet vermekte" dedi.

"TÜRKİYE VE KENDİ ÜLKELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİYORLAR"

YÖK Başkanı Özvar, farklı ülkelerden gelen yabancı öğrencilere de kucak açtıklarını dile getirerek "Her zaman Türk üniversitelerinden mezun olmuş diğer ülke öğrencilerini gördüğümüzde gurur duyuyoruz. Çünkü genellikle ülkelerine döndüklerinde çok önemli roller üstleniyorlar. Gerçekten Türkiye ve kendi ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendiriyorlar. Türkiye'de edinmiş oldukları kültürel bilgilerle ülkelerimiz arasında çok daha etkili ilişkiler kurabiliyorlar"  ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.