SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni bir yükseköğretim modeli: Türkiye- Azerbaycan Üniversitesi açılıyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in imzaladığı mutabakat zaptı kapsamında Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi kurulacak.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 17:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeni bir yükseköğretim modeli: Türkiye- Azerbaycan Üniversitesi açılıyor

Azerbaycan  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 19 Şubat tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmek üzere Ankara’ya geldi. Görüşme sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in başkanlığında, iki ülke arasında anlaşmalara imza atıldı.

Bu anlaşmalardan biri olan Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı Arasında Türkiye-Azerbaycan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Mutabakat Zaptı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Azerbaycan Bilim ve Eğitim Bakanı Emin Emrullayev tarafından imzalandı.

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakü’de ortak üniversite kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı.

BU YIL İÇİNDE FAALİYETE GEÇECEK

Yeni bir yükseköğretim modeli olarak uluslararası öğrencilere hitap edecek olan Türkiye- Azerbaycan Üniveristesinin bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Türkiye başta sağlık, mühendislik ve bilişim alanlarındaki birikimini Azerbaycan’a taşımış olacak.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının yürütüleceği Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi ile nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve her iki ülkenin bilimsel araştırma potansiyelinin bir araya getirilmesi hedefleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.