SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk devletlerinin ortak markası "Made in Turan"

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Devletleri Ekonomik Forumu'nda tanıtılan 'Made in Turan' markasının, Türk devletleri arasındaki ticareti artırması ve yeni bir dönemi başlatması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk devletlerinin ortak markası "Made in Turan"

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde "Türk Devletleri Ekonomik Forumu-2024" düzenlenmiş, forumda Türk dünyasını birleştirmeyi hedefleyen marka “Made in Turan” tanıtılmıştı. Forum sürecini takip eden ve bu konuda çalışmalar yapan Azerbaycan Franchising Derneği 23 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı.

TÜRK DEVLETLERİ İÇİN ORTAK MARKA

Azerbaycan'da "franchising"in tanıtımı, korunması ve haber toplanması için oluşturulan ilk kuruluş olan Azerbaycan Franchise Derneği (AFA) Başkanı Camid Movsumov "Made in Turan" markasının yaratılmasının, Türk Devletlet Teşkilatına (TDT) üye ülkeler tarafından üretilen ürünlerin birleşik etiketlenmesine geçiş anlamına geldiğini kaydetti.

"TÜRK DÜNYASINDAKİ MARKALAR İÇİN YENİ BİR DÖNEME İŞARET EDİYOR"

Movsumov  ayrıca Türk devletleri arasındaki Made in Turan markasına sağlanacak özel ayrıcalıklar sayesinde ülkeler arasındaki ticaret cirosu artacağına dikkat çekerek, "Ekonomik bağlar güçlenecek. 'Made in Turan' markasının hayata geçmesi, Türk dünyasındaki markalar için yeni bir döneme işaret ediyor. Bu markalaşma politikası sonucunda Türk devletlerinin markaları özel avantajlar sayesinde dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Türk devletleri arasındaki ticaret cirosu artacaktır" ifadelerini kullandı.

'MADE İN TURAN' TİCARET EVLERİ İNŞA EDECEK

Made in Turan ticaret evleri inşa edeceklerini kaydeden Movsumov, "Made in Turan markası, Türk dünyasının dünya çapında önemli bir ekonomik güç olarak tanınmasına katkı sağlayacak. 'Made in Turan' ticaret evleri açmayı planlıyoruz” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.