SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu

Azerbaycan Türkü Türkolog, şair, yazar, çevirmen, bilim insanı Ramiz Asker 70 yaşında hayatını kaybetti. Çok sayıda ödüle layık görülen Asker, yaşamı boyunca Türk dünyası adına önemli çalışmalara imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 15:53
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu

Azerbaycan ve Türk dünyasında geniş yankı uyandıran, çalışmalarıyla ün kazanan Azerbaycan Türkü Türkolog, bilim insanı, şair, yazar, çevirmen Prof. Dr. Ramiz Asker 23 Mayıs 2024 tarihinde hayatını kaybetti. 70 yaşında hayata gözlerini yuman Asker, yaptığı araştırmalar ve ortaya koyduğu eserler ile Türk dünyasında saygı gören bir isimdi.

Kırım Tatar Türkolog ve şair Bekir Sıtkı Çobanzade'nin şiirlerinin çevirisini yapan Ramiz Asker aynı zamanda Türk dünyasında çeşitli ödüllere layık görüldü.

Kırım Tatar gazeteci Zera Bekirova ile

RAMİZ ASKER KİMDİR?

Ramiz Asker 10 Ocak 1954 tarihinde Batı Azerbaycan’ın Amasiya bölgesinin Ezizbeyov (Garaçanta) köyünde dünyaya geldi. Öğretmen çocuğu olan Asker 1961 yılında Ezizbeyov köyünde orta mektebine kayıt olmuş ve 1971 yılında ise iftihar diplomasıyla mezun olmuştur. 1972 yılında en yüksek puanla Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni kazanmış, en iyi öğrenci olarak 1975 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ne gönderilmiş ve orada yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Asker, 1978 yılından 1983 yılına kadar Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyo Programları Komitesi dış yayınlar şubesinin Türkçe bölümünde çalışmıştır. 

Türk dünyasının acı kaybı; Önemli Türkologlardan Ramis Asker vefat etti

Çok sayıda önemli eserin çevirisini yapan Asker, Türkiye’de Türk Dünyasına Hizmet, Özbekistan’da Uluslararası Babür, Ukrayna’da Uluslararası Bekir Sıtkı Çobanzade, Türkmenistan’da Uluslararası Altın Eser ödüllerine layık görülmüştür. Kazakistan'da ise Kasım Amanjolov’un şiirlerini Azerbaycan diline tercüme eden Asker, Kasım Amanjolov Hatıra Madalyası’na layık görmüştür. Kazan Tatar aydın Abdullah Tukay’ın eserlerinin tercümesi için Tatar Kültürü’ne Hizmet ödülünü almıştır. "Azerbaycan’ın Emekdar Jurnalisti" ünvanına layık görülen Ramiz Asker, Azerbaycan Yazarlar ve Gazeteciler Birliklerinin, Avrasya Yazarlar Birliği’nin ve Ulusla arası Yayın Enstitüsünün üyesidir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.