SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk lider Dr. Sadık Ahmet kabri başında anıldı

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet, dün vefatının 28. yılında kabri başında yakınları, sevenleri ve Batı Trakya Türk halkı tarafından anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk lider Dr. Sadık Ahmet kabri başında anıldı

Batı Trakya Türklerinin merhum lideri, Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) Partisinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet, vefatının 28. yıldönümünde kabri başında anıldı. Dün, Gümülcine'deki Kahveci Mezarlığı'nda gerçekleştirilen anma törenine; Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, merhum liderin ailesinden eşi Işık Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet, oğlu Levent Sadık Ahmet ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"SADIK AHMET'İN VEFATI TÜRK DÜNYASI İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP OLDU"

Sadık Ahmet'in kabri başında Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okudu. Mesajda şu ifadeler yer aldı: 

"DEB Partisinin kurucusu, Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet'i vefatının, şehadetinin 28. senesinde bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Merhum Dr. Sadık Ahmet ömrünü Batı Trakya davasına adamış tam bir mücadele adamıydı. Baskı, tehdit ve her türlü zorluk karşısında yılmadan, korkmadan yürüdüğü bu haklı davasında asla geri adım atmadı. İnandığı değerler uğruna bedeller ödedi ve davasına olan sadakatiyle hepimizin gönlünde müstesna bir yer edindi. Batı Trakya Türk azınlığının bugüne dek elde ettiği kazanımlardan Dr. Sadık Ahmet ve arkadaşlarının verdiği mücadelenin katkısı çok büyüktür. Vefatı sadece Batı Trakya için değil Türk dünyası için de büyük bir kayıp oldu. Soydaşlarımız meşru hak ve özgürlüklerine kavuşana kadar biz de bu mücadeleyi devam ettirmeye kararlıyız. Batı Trakyalı soydaşlarımızın durumlarının iyileştirilmesi, sorunlarının çözüme kavuşması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. İkili görüşmelerimizde ve Yunanistan ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, uluslararası platformlarda Batı Trakya Türklerinin hak ve hukukunu savunmak için var gücümüzle çalışıyoruz"

"TÜRKİYE DIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLERİN LİDERE İHTİYACI VAR"

Yıldız konuşmasında, Türkiye dışında yaşayan Türklerin bir lidere ihtiyacının olduğunu, "Bulgaristan'da yaşanan elim olaylar zaten bunu gözler önüne seriyor" ifadesiyle vurguladı. İyi bir komşuluk ve uluslararası çağdaş ilişkiler zemininde çözülemeycek sorun olmadığını dile getiren Yıldız, "İki ülke arasında zaman zaman tırmanan gerginliklerden insan hakları etkilenmemeli. Ama maalesef bunlar oluyor. Türkiye'deki Rum azınlığın bir sorunu yok. İnşallah burada da bunlar düzelir" dedi.

"HAYATI BOYUNCA SERGİLEDİĞİ MÜCADELEYİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız sosyal medya hesabında, "Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 28. yıldönümünde kabri başında andık. Merhumun hayatı boyunca sergilediği mücadeleyi asla unutmayacağız. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı. 

IŞIK SADIK AHMET: HİÇBİR ZAMAN DAVAMIZDAN VAZGEÇMEDİK

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 28. yılında; eşi, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin (DEB) Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Kırım Haber Ajansına (QHA) özel açıklamalarda bulundu.

DR. SADIK AHMET

Batı Trakya’da Türklerin hak ve adalet mücadelesinin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947'de Gümülcine'nin Sirkeli köyünde dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Gümülcine'de geçiren Sadık Ahmet, üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldi, burada tıp eğitimi aldı ve 1985 yılında Batı Trakya’ya geri döndü. Ülkesine döner dönmez Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15 bin imza ile oldukça ses getirdi. Dr. Sadık Ahmet, 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.

Batı Trakya Türklerinin özgürlük ve hak mücadelecisi Dr. Sadık Ahmet  Beştepe'de anılacak

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN İLK SİYASİ PARTİSİNİ KURDU

Dr. Sadık Ahmet, 25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı. 1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi. 26 Ocak 1990’da Lozan Barış Anlaşması'ndan doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türklerine "Türk" dediği için hapis cezası alan Dr. Ahmet, Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı. 

Sadık Ahmet, 8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve Yunanistan Parlamentosuna girdi. 13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türklerinin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kuran Sadık Ahmet, 1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet kimdir?

ŞÜPHELİ BİR TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki Türk Azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşması'nın 72. yılı olan 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında, aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.