SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Azerbaycan'a sismoloji istasyonu hediye etti

Azerbaycan'da Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi Genel Müdürü Gurban Yetirmişli, Türkiye'nin Şuşa'da kurduğu sismoloji istasyonunun AFAD tarafından Azerbaycan'a hediye edildiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 13:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Azerbaycan'a sismoloji istasyonu hediye etti

Türkiye, Ermeni işgal güçlerinin elinden kurtarılan Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa'da sismoloji (deprem bilimi) istasyonu kurdu. Azerbaycanalı yetkililer çalışmaların sona erdiğini belirtirken istasyonun Türkiye tarafından Azerbaycan'a hediye edildiği duyuruldu. 

TÜRKİYE AZERBAYCAN'A SİSMOLOJİ İSTASYONU HEDİYE ETTİ

Azerbaycan Bilimler Akademisine (ANAS) bağlı Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi Genel Müdürü Gurban Yetirmişli gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kurduğu istasyona yönelik  çalışmaların bittiğini, yalnızca çevre düzenlemesi ve montaj işlemlerinin kaldığını ifade etti. Yetirmişli, istasyonun Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından Azerbaycan'a hediye ediliğini duyurdu. Yetirmişli açıklamasında, "Kuyunun dibinde bir istasyon olacak. Azerbaycan'da 100 metre derinliğe kurulacak 4. istasyon olacak" bilgisini verdi.

İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELERDE DE İSTASYON KURULACAK

Aynı çalışmanın Cebrail kentinde de yapılacağını aktaran Yetirmişli, "Bundan sonra aynı çalışmaların Cebrail'de de yapılması planlanıyor. Şu anda belgeleme, yer tahsisi ve diğer çalışmalar yapılıyor. Orada bir istasyon vardı. Daha sonra Fuzuli, Kelbecer, Hankendi'de kapsamlı araştırmalar yapılacak. Laçin dahil olmak üzere kurtarılan bölgelerin tamamına istasyon kurulacak, nüfus hareket ettikçe istihdam sağlanacak, personel yetiştirilecek" ifadelerini kullandı. 

DEPREM KONUSUNDA ULUSLARARASI DÜZEYDE ÖNEMLİ TOPLANTI

Ayrıca Azerbaycan'ın deprem bölgesi olduğuna işaret eden Yetirmişli 13 Mayıs 2024'te bu konuda uluslararası düzeyde toplantı yapılacağınışu ifadelerle kaydetti:

"Şu anda yeni ve büyük bir uluslararası proje üzerinde çalışıyoruz. 13 Mayıs'ta uluslararası bir toplantımız olacak. ABD, Kanada ve diğer ülkelerden gelen konuklarla birlikte Azerbaycan'ın deprem bölgelerinde deprem riskinin değerlendirilmesi konusunda çalışacağız. Azerbaycan sismojenik bir bölgedir, Hazar Denizi, Şamahı, İsmayıllı, Lenkeran Astara, Gencebasar, Nahçıvan ve diğer bölgelerde aktif potansiyel deprem noktaları bulunmaktadır. Deprem araştırması ve eğitimi alanında büyük ilerleme var."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.