SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, Türkiye'nin getirdiği ek vergiye tepki gösterdi

Türkiye’nin Çin menşeli tüm yakıt türündeki otomobillere ek vergi getirme kararından sonra Çin’den tepki geldi, “Şiddetle karşıyız. gereğini yapacağız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2024 17:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2024 18:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, Türkiye'nin getirdiği ek vergiye tepki gösterdi

Çin dünya araba piyasısını ele geçirmek için ucuz arabalar üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye pazarını karıştıran maliyeti düşük Çin malı elektrikli arabalar, yerli ve milli imkanlarla üretilen TOGG’u hedef aldı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Çin menşeili araçlar için harekete geçti. Bakanlık, Çin menşeili arabalara yüzde 40 ek vergi getirdi.

 “AYRIMCI TARİFELERE SON VERİN”

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli araçlara uygulanan ek vergi dolayısıyla yaptığı açıklamada Türkiye’ye tepki gösterdi. Bakanlığın açıklmasında “Ayrımcı tarifelere son verin. Türkiye’nin elektrikli otomobil tarifesine dair aldığı karara şiddetle karşıyız. Firmalarımızın haklarını savunmak için gerekeni yapacağız” ifadelerine yer verildi.

AB'EN DE ÇİNLİ OTOMOBİLLERE BENZER KARAR

Öte yandan benzer bir şekilde bu hafta AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Çin ile görüşmelerin etkili bir çözüme ulaşmaması halinde, temmuz ayı başından itibaren Çinli otomobil üreticilerine mevcut yüzde 10 seviyesinden yüzde 38’e varan oranlarda ek vergi getirecek geçici tarifeler uygulayacağını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.