SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan'da sakal yasaklandı!

Türkmenistan'da gençler için sakal yasaklandı. Türkmenistan polisi, yasak için sıkı tedbir başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 14:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 15:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan'da sakal yasaklandı!

Türkmenistan’da gençlerin sakallı halde uçağa veya trene binmesi yasaklandı. Türkmenistan’da polisin bu konunun takibi konusunda sıkı denetim başlattığı bildirildi. Türkmenistan polisi, erkeklerin sakallarına karşı ülke çapında başlattığı "tedbirler" sonucunda genç erkeklerin sakallarını zorla tıraş etti.

Türkmenistan’ın “AzatHabar” gazetesi, 17 Mayıs 2023 tarihinde 30 yaşındaki bir Türkmenistan vatandaşının, Türkmenbaşı Uluslararası Havalimanı’nda bulunan yetkililer tarafından sakalından dolayı uçağa alınmadığını aktardı.

Türkmenistanlı vatandaş, polisin sakalını kesmesi gerektiğini, aksi takdirde kimliğini tespit edemeyeceklerini söylediğini bildirdi. Türkmenistan polisi, bu süre zarfında vatandaşın pasaportuna el koyduğunu, sakalını kestikten sonra iade edeceklerini söyledi.

Türkmenistan’ın batısında bulunan Türkmenbaşı şehrinin birçok sakini, polisin son günlerde sokaklarda genç, sakallı erkekleri hedef alarak sakallarının kesilmesini veya bir polis karakoluna götürülmesini talep ettiğini doğruladı. Tanıklara göre yetkililer, erkeklerden gelecekte sakal bırakmamak için yazılı bir taahhüt imzalamalarını da istiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.