SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği artıyor

Türkmenistan ve Kazakistan arasında farklı alanlardaki işbirliği genişleyerek devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2023 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2023 20:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki işbirliği artıyor

Türkmenistan ve Kazakistan Hükumetler Arası 12. Komisyonun toplantısı bugün 16 Mayıs 2023 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Astana'da gerçekleşti. Toplantıda, Türkmen heyetine Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev, Kazak heyetine ise Kazakistan Başbakan Yardımcısı Roman Sklyar başkanlık etti.

Görüşmede iki ülke heyeti, ulaşım, finans, tarım ve su yönetimi, inşaat, kültür ve turizm, eğitim ve bilim alanlarındaki işbirliğini derinlemesine ele aldı. Ayrıca petrol ve gaz sektöründeki iş birliğinin derinleşmesi için görüşmelerin başlayacağı da bildirildi.

İKİ DEVLET ARASINDAKİ İŞBİRLĞİ DERİNLEŞECEK

Kazakistan Başbakan Yardımcısı, Türkmenistan ile Kazakistan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin mevcut düzeyinden duyduğu memnuniyet dile getirerek, tüm iş birliği alanlarındaki olumlu gelişmelerin daha fazla genişlemesi ve derinleşmesi gerektiğini kaydetti.

TÜRKMENİSTAN KAZAKİSTAN EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev ise Kazakistan ile Türkmenistan arasındaki ticaretin her yıl büyüyerek ilerlerdiğini aktararak, Türkmenistan’ın Kazak ekonomisi için önemli ticaret ortağı olduğunu ve bu durumun daha da büyümesi için ortak çaba sarfedileceğini belirtti.

Görüşme sonrası Türkmenistan ve Kazakistan heyetleri arasında protokol imzalandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.