SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan, Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğine katıldı

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğine tam üye oldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan, Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğine katıldı

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, 18 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirdiği açıklamasında Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odasının Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğine tam üye olduğunu bildirdi. Bakanlık ayrıca söz konusu kararın, Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Genel Kurulu toplantısı sonrasında alındığını aktardı.

TÜRKMENİSTAN OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Toplantının gündeminde daha önce gözlemci statüsünde bulunan Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odasının, Birliğe tam üyeliğinin kabulüne ilişkin maddenin de yer aldığı belirtilen açıklamada, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odasının, Birliğe tam üye olarak dahil edilmesi kararının toplantıda oy birliği ile kabul edildiği belirtildi.

BİRLİK 2019 YILINDA KURULDU

2019 yılında oluşturulan Türk Devletleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan yer alırken, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise gözlemci ülke statüsünde bulunuyor. Birlik, Türk devletleri arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin daha da geliştirilmesi için etkili bir platform olarak görev yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.