SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜRKSOY'da "Kerkük'in Temel Taşı: Ata Terzibaşı" konulu etkinlik düzenlendi

TÜRKSOY tarafından basılan ve Dr. Şemsettin Küzeci'nin kaleme aldığı "Kerkük'in Temel Taşı: Ata Terzibaşı" isimli kitabın tanıtım etkinliği teşkilatın ana binasında gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 19:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TÜRKSOY'da "Kerkük'in Temel Taşı: Ata Terzibaşı" konulu etkinlik düzenlendi

Genel Sekreterliğini Sultan Raev'in yaptığı Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), "Türk Dünyası'nın Öncüleri" başlıklı projeyle Türk dünyasındaki aydınları hafızalarda ve gönüllerde yaşatmaya devam ediyor. Bu kapsamda TÜRKSOY'un desteğiyle Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci'nin kaleme aldığı "Kerkük'in Temel Taşı: Ata Terzibaşı" isimli kitabın tanıtım etkinliği, 10 Haziran 2024 tarihinde teşkilatın başkent Ankara'da yer alan ana merkezinde gerçekleştirildi.

TÜRKSOY'DA IRAK TÜRKMENLERİNİN MİLLÎ YAZARI ATA TERZİBAŞI ANILDI

Doğumunun 100. yıl dönümünde Irak Türkmenlerinin millî yazarı Ata Terzibaşı, TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde saat 15.00'te başlayan program ile anıldı. Programın açılış konuşmalarını TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Kerkük Kültür Derneği Başkanı ve eserin yazarı Dr. Şemsettin Küzeci ve Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Gelişli gerçekleştirdi.

"O BÜTÜN ÖMRÜNÜ TÜRK MİLLETİ İÇİN ADAYAN BİR ULVİ ŞEHSİYETTİR"

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf konuşmasında, "Değerli dostlar Türksoy bütün Türk dünyasının bütün Türklerin çatısını temsil etmektedir. Bu bakımdan yaptığımız çalışmalarda her zaman Türk Milletinin çıkarlarlarını düşünerek hareket ediyoruz. Terzibaşı Kerkük'ün değil bütün Türk dünyasının değerleri bir ismidir. O bütün ömrünü Türk Milleti için adayan bir ulvi şehsiyettir. Ayrıca O Kerkük'ün temel taşı değil, Balkanların,Türkistan'ın, Uygurların temel taşıdır. Dolayısıyla bütün Türk dünyasının ortak değeridir" ifadelerini kullandı.

51 GAZETE VE DERGİDE 500'DEN FAZLA MAKALE

Kerkük Kültür Derneği Başkanı ve eserin yazarı Dr. Şemsettin Küzeci, Ata Tercibaşı hakkındaki çalışmalarına 2023'ün başlarında başladığını ve bu çalışmanın kendisi için çok değerli olduğunu kaydederek, "Doğumunun 100. yılı anısına çok değerli arkadaşlarımız, hocalarımızla birlikte bu çalışmaya başladık. Terzibaşı Türk dünyasının önde gelen manevi liderleridir. O liderliği 1950 yıllarda Mırıs'da çıkan gazetelere Türkiye'nin milliyetçilik konusunda önde gelen isimlerinden Ziya Gökalp hakkında uzun bir makale yazmıştır. 51 gazete ve dergide 500'den fazla makalesi 6 ülkede yayımlanmıştır" dedi. 

"TERZİBAŞI IRAK TÜRKMENLİĞİNE HİZMET ETMİŞ ÇINARLARDAN BİRİSİDİR"

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Gelişli konuşmasında, "Ata Terzibaşı'nın doğumunun 100. yılında böylesi güzel ve anlamlı çalışmaya imza atmak, biz akademisyenler için gurur verici. Ben bu vesiyleyle Türksoy'a ve Dr. Şemsettin Küzeci şükramı arzediyorum. Terzibaşı Irak Türkmenliğine hizmet etmiş çınarlardan birisidir. Özellikle Irak'taki Türk varlığını kültürel anlamda, folklorik anlamda, edebi anlamda, kimlik anlamında çok büyük hizmetleri olan biridir" ifadelerini kullandı.

Kitap tanıtımının ardından Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip, araştırmacı-yazar Necat Kevseroğlu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Edebiyat Enstitüsü Üyesi Orhan İsayev ve Ata Terzibaşı'nın aile bireyi Turhan Terzibaşı konuşma yaptı. Ayrıca ses sanatçısı Prof. Dar. Ömer Türkmenoğlu ve piyanist Kaya Güç müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Program sonrasında katılımcılara plaket takdim edildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.