SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türkleri deprem bölgelerinde: Bir öğrenci hayatını kaybetti

Türkiye'de yaşayan Uygur Türkleri, deprem bölgelerinin yardımına seferber oldu. Depremde bir Uygur Türkü öğrenci hayatını kaybetti.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 19:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türkleri deprem bölgelerinde: Bir öğrenci hayatını kaybetti

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta art arda yaşanan depremler sonucu binlerce kişi göçük altında kaldı. Aynı gün 6 Şubat öğle saatlerinde Doğu Türkistan Mavi Hilal İnsani Yardım cemiyeti tarafından oluşturulan 30 kişilik "Acil Müdahale Ekibi" Kahramanmaraş'a doğu yola çıktı. Kar ve fırtına nedeniyle ekibin yolda bir kaza geçirdiği ve ardından tekrar yoluna devam ettiği aktarıldı. 

UYGUR TÜRKLERİ DEPREM BÖLGELERİNE GÖNÜLLÜ OLARAK GİTMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, sosyal medya hesabından Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılara acil çağrı yaptı. Gece boyunca 150 Uygur Türkünün "Acil Müdahale Ekibi"ne katılmak için gönüllü olduğu ve bugün 7 Şubat'ta hazırlıkların tamamlanmasıyla beraber deprem bölgesine doğru yola çıkacağı bildirildi.

Resim

UYGUR TÜRKÜ ÖĞRENCİ HAYATINI KAYBETTİ

Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı (SİMVAKFI), Kahramanmaraş’ta eğitim gören 12’si erkek, 11’i  kadın toplamda 23 Uygur Türkü  öğrenci olduğunu bildirdi. Depremden şimdiye kadar 1 öğrencinin kayıp olduğu, 22 öğrenci ile iletişim kurulduğu ve bugün 7 şubat saat 11.30 sularında Abdullah Alim isimli öğrencinin enkaz altından çıkarılarak hastaneye sevk edildiği, ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği belirtildi.

ResimDOĞU TÜRKİSTANLILAR TÜRKİYE’NİN YANINDA

Dünyanın dört bir tarafında yaşayan Doğu Türkistanlılar, hem maddi hem de manevi desteklerini ifade ederek Türkiye’nin yanında olduğunu gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.