SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur yazar 2024 Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü kazandı

Modern Uygur edebiyatının tanınan ismi Uygur Türkü Tahir Halmurat Izgil, İnsan Hakları Vakfı (HRF), 2024 Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü'nü kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 16:36
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 17:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur yazar 2024 Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü kazandı

İnsan Hakları Vakfı (HRF) tarafından her yıl düzenlenen Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü'nü kazananlar açıklandı. HRF tarafından 22 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, Uygur şair ve aktivist Tahir Hamut İzgil'in 2024 Václav Havel Uluslararası Yaratıcı Muhalefet Ödülü'nü kazandığı bildirildi. Ödüller 4 Haziran 2024 tarihinde Norveç'in 2024 Oslo Özgürlük Forumu'nda (OFF) düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.

"GECE TUTUKLANMAYI BEKLERKEN"

Modern Uygur edebiyatının usta kalemi Tahir Halmurat Izgil ise Çin'in bölgedeki soykırım ve baskı politikalarından dolayı ABD'ye göç etmek zorunda kalan Uygur yazarlardan biri. Izgil ayrıca şair ve filim yönetmenliği ile tanılıyor.  Izgil'in ABD'ye göç ettikten sonra kelme aldığı "Gece Tutuklanmayı Beklerken" adlı eseri ABD'nin edebiyat alanındaki John Leonard Ödülü'ne layık görülmüştü.

Resim

TAHİR HAMUT IZGİL KİM?

Tahir Hamut Izgil, 1969 yılında Doğu Türkistan'ın kadim şehri Kaşgar yakınlarındaki küçük bir kasabada doğdu. Izgil, ilk şiirini 1986'da yayımladı ve o zamandan beri Uygur edebiyatının modern şairlerden biri olarak tanınıyor. 1990'ların sonlarında film yönetmeni olarak çalıştı. Daha sonra kendi filim yapım şirketini kurdu ve uzun metrajlı filmleri, belgeselleri ve diğer projeleriyle tanındı. Doğu Türkistan'daki baskının ve soykırımın arttığı yıllarda, yurt dışına çıkmayı başaran Izgil, şu anda eşi ve iki kızıyla birlikte ABD'nin Washington şehrinde yaşıyor. Burada çeşitli etkinlik ve sempozyumlarda Doğu Türkistan'da yaşanmakta olan soykırım ve baskıyı anlatıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.