SON DAKİKA
Hava Durumu

15 ülkeden kritik karar: Ukrayna Rus hedeflerini vurabilir!

15 farklı devlet, kendi verdikleri silahların Kıyiv yönetimi tarafından Rus toprakları içerisinde kullanılmasına izin verdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 14:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
15 ülkeden kritik karar: Ukrayna Rus hedeflerini vurabilir!

15 ülke Ukrayna’ya, Rusya toprakları içindeki askerî hedeflere karşı kendi verdikleri silahları kullanma izni verdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi, 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, 15 ülkenin; sağladığı silahlarla Rusya topraklarının vurulmasına izin verdiğini duyurdu. Açıklamada, “15 ülke, Ukrayna'ya sağladıkları silahların Rusya topraklarında kullanmasına izin verdi. Listede şunlar yer alıyor: Birleşik Krallık, Fransa, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Kanada ve (kısmen) ABD ile Almanya.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA’YA VERİLEN SİLAHLARA İLİŞKİN KISITLAMALAR HAFİFLETİLDİ

Birleşik Krallık, daha önce Ukrayna'nın Batı tarafından tedarik edilen silahları nasıl kullanacağına ilişkin kısıtlamaların hafifletilmesine açık olduğu sinyalini vermişti.

Böyle bir gelişmenin çatışmaları daha da tırmandırabileceğinden endişe ediliyordu. Ancak bazı Avrupalı liderler de kısa süre önce bu tür silahların kullanımına ilişkin kısıtlamaların gevşetilmesi çağrısında bulunmuştu. Ardından bir dizi ülke, Ukrayna’ya sağladığı silahlarının Rus topraklarında kullanılmasına izin verdiğini açıklamıştı.

Geçen hafta ise ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya, Rus toprakları içindeki askerî hedeflere karşı kendi verdikleri silahları kullanma izni verdiklerini duyurmuştu.

Amerikalı yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden'ın ilk kez Ukrayna'ya sadece Harkiv cephesinde olmak üzere Rus toprakları içindeki askerî hedeflere karşı ABD silahlarını kullanma izni verdiğini söylemişti.

Biden'ın kararını Almanya da takip etti ve Ukrayna'ya sağladığı silahların Rus topraklarındaki hedeflere yönelik kullanılmasına yeşil ışık yaktı.

Silahlar Rus birliklerine, topçularına ve savaş uçaklarına karşı kullanılabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.