SON DAKİKA
Hava Durumu

AB’den yeni karar: Dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılmasının önünü açtı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yaptırımlar kapsamında dondurulan Rus varlıklarından sağlanan gelirlerin farklı hesaba ayrılmasına karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 10:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB’den yeni karar: Dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılmasının önünü açtı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya dışındaki el konulan Rus varlıklarından elde edilen kârın, Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılması için prensipte anlaşmaya varmıştı. Ukrayna için kullanılmasına yönelik ilk somut adımda 12 Şubat tarihinde atıldı.  

AB Konseyi, Rusya Merkez Bankası'nın (CBR) varlık ve rezervlerini elinde bulunduran Merkezi Saklama Kuruluşlarının (CSD) yükümlülüklerini açıklayan bir karar ve düzenlemeyi kabul ettiğini dün resmi sayfasında duyurdu.

AB Konseyi tarafından 1 milyon eurodan fazla Rusya Merkez Bankası varlığına sahip olan saklama kurullarının AB yaptırımları nedeniyle biriken olağanüstü nakit bakiyeleri ayrı olarak muhasebeleştirmesi ve karşılık gelen gelirleri de ayrı tutması gerektiğine karar verildi.

DONDURULMUŞ RUS VARLIKLARININ, UKRAYNA İÇİN KULLANILMASININ ÖNÜ AÇILDI

AB, açıklamasında Rus varlıklarından sağlanacak net kârların bir sonraki aşamada Ukrayna'nın yeniden inşasını desteklemek için AB bütçesine olası bir mali katkı vermesinin önünü açtığını belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: BU ADIMLAR İDDİALI VE HIZLI OLMALIDIR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, söz konusu karara ilişkin “Avrupa Konseyi'nin dondurulan Rus varlıklarından elde edilen olağanüstü gelirlerin kullanılmasının önünü açan kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bunların Ukrayna'nın yararına pratik kullanımını mümkün kılmak için daha fazla adım atılmasını teşvik ediyoruz. Bu adımlar iddialı ve hızlı olmalıdır”  ifadelerini kullandı.

AB ÜLKELERİ, EL KONULAN RUS VARLIKLARININ UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASINDA KULLANILMASI İÇİN ANLAŞTI

Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya dışındaki el konulan Rus varlıklarından elde edilen kârın, Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılması için prensipte anlaşmaya varmıştı. Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Belçika'nın resmi devlet internet sitesinde, "AB ülkelerinin büyükelçileri, dondurulan varlıklarla ilgili beklenmedik kârların Ukrayna'nın yeniden inşasını desteklemek için kullanılmasına ilişkin bir teklif üzerinde prensipte anlaşmaya vardı" açıklaması yapılmıştı. AB’nin bu kararı, gerekli yasal prosedür tamamlandıktan sonra yürürlüğe girecekti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.