SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, Ukrayna'nın barış formülünü resmen destekledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Avrupa Birliğinin, Ukrayna'nın hazırladığı barış formülünü resmen desteklediğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2023 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2023 14:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, Ukrayna'nın barış formülünü resmen destekledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün başkent Kıyiv'de düzenlenen Ukrayna-AB Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, sundukları 10 maddelik barış formülüne, Avrupa Birliğinin resmen destek verdiğini kaydetti.

Kasım 2022'de yapılan G20 Liderler Zirvesi'nde Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya'nın Ukrayna topraklarına topyekun saldırarak başlattığı savaşı bitirecek olan 10 maddelik barış formülünü açıkladı. Zelenskıy, sundukları barış formülünün, Putin Rusyası'nın savaş suçları ve katliama imza attığı savaşı adil bir şekilde uluslararası hukuk temelinde bitirecek olan bir teklif olduğunu dile getirdi.

AB, UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜNÜ DESTEKLEDİ

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 3 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi gerçekleşti. Zirve kapsamında açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı, AB ile ülkesi arasında entegrasyon sürecinin devam ettiğini vurguladı.

 Konuşmasında dikkat çeken mesajlar veren Zelenskıy şöyle konuştu:

"Ortaklarımızla, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne nasıl daha da yakınlaşacağı konusunda net anlaşmalarımız var. Ukrayna'nın özgürlüğünü koruduk. Ukrayna'nın değerlerini koruyoruz. Devletimizin Avrupa hedeflerine ulaşacağız. Avrupa Birliği bugün Ukrayna barış formülünü resmen destekledi. Bu, zirvenin nihai bildirisinde kaydedildi."

UKRAYNA'NIN BARIŞ FORMÜLÜ NEDİR?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın barış formülüne ilişkin 10 maddelik önerisinde; radyasyon ve nükleer güvenlik, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması başlıkları yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.