SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Ukrayna'ya 100 milyon dolarlık yeni askeri destek paketi

ABD Savunma Bakanı Austin ve heyeti, bugün Ukrayna'da Savunma Bakanı Umerov, savunma yetkilileri ve ordu kurmaylarıyla bir araya geldi. Pentagon, akşam saatlerinde Ukrayna'ya 100 milyon dolarlık yeni askeri destek paketini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 23:52
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2023 00:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Ukrayna'ya 100 milyon dolarlık yeni askeri destek paketi

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya yönelik 100 milyon dolar değerindeki yeni askeri destek paketini açıkladı. ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı destek kapsamında HIMARS sistemlerinin ve Stinger füzelerinin de gönderileceği öğrenildi. Destek paketinde; 1 adet HIMARS roketatar sistemi ve ilave mühimmatı, Stinger uçaksavar füzeleri, 155 mm ve 105 mm top mermileri, TOW tanksavar füzeleri, Javelin ve AT-4 tanksavar sistemleri yer aldı. ABD, son olarak Ukrayna'ya kasım ayının başında 125 milyon dolarlık bir destek paketi açıklamıştı.

TOPLAMDA 36 MİLYAR DOLARLIK GÜVENLİK DESTEĞİ

Pentagon'un resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna'ya şu anda kendisini savunmak ve Rusya'nın saldırganlığını caydırmak için ihtiyaç duyduğu yetenekleri sağlayan yaklaşık 50 müttefik ve ortaktan oluşan koalisyonla birlikte çalışmaya kararlıdır. Müttefiklerimiz ve ortaklarımız Ukrayna'ya yaklaşık 36 milyar dolarlık güvenlik yardımı sağlamak için harekete geçti. ABD liderliğindeki bu küresel koalisyon, Ukrayna'nın cesur güçlerinin egemenlik ve bağımsızlığını başarılı bir şekilde savunmasına, Rus güçlerini püskürten kritik savaşları kazanmasına ve Rus işgalciler tarafından ele geçirilen toprakların yarısından fazlasını geri almasına olanak sağlamıştır" denildi.

ABD SAVUNMA BAKANI AUSTİN'DEN UKRAYNA'DA SAVUNMA TOPLANTISI

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, 20 Kasım 2023 tarihinde Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'i ziyaret etti. Kıyiv'de resmi temaslarda bulunan Austin ziyarete ilişkin, "Bugün önemli bir mesajı iletmek için buradayım: ABD, hem şimdi hem de gelecekte Rusya'nın saldırganlığına karşı özgürlük mücadelesinde Ukrayna'nın yanında yer almaya devam edecektir" ifadesini kullandı. 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve NATO'nun Avrupa Birleşik Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanı, ABD'li General Christopher Cavoli, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov'un da bulunduğu Ukrayna savunma yetkilileri ve ordu kurmayları ile toplantı yaptı.

UMEROV: NATO, UKRAYNA'NIN ANA ÖNCELİKLERİNDEN BİRİSİDİR

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yapılan görüşmeye ilişkin, "Bugün Bakan Austin'i Kıyiv'de ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Bu ziyaret açık bir mesajdır: ABD'nin Ukrayna'ya desteği kararlı ve uzun vadeli kalacaktır. Austin ile verimli bir görüşme yaptık. Ukrayna'nın savaş alanındaki mevcut ve gelecekteki yetenekleri ve ABD ile müttefiklerinin bunların yerine getirilmesine nasıl yardımcı olabileceği tartışıldı. Bir diğer değindiğimiz önemli konu da NATO. NATO'ya geçiş, Ukrayna Savunma Bakanlığının ana önceliklerinden birisidir" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.