SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Fransa'dan ortak karar

ABD Başkanı Joe Biden, 5 Haziran 2024 tarihinde başlayan Paris ziyareti kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 8 Haziran 2024 tarihinde bir araya geldi. Biden ve Macron görüşmenin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 09:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Fransa'dan ortak karar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, beş gün sürecek olan Paris gezisine 5 haziran 2024 tarihinde başladı. Temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 8 Haziran 2024 tarihinde görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Biden ve Macron ortak yazılı açıklama yaptı.

İki liderin ortak yazılı açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları güçlü şekilde kınandı. Biden ve Macron Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini savunmasına destek vermeyi sürdüreceklerinin bir kez daha altını çizdiler.

İRAN’A BASKI TAAHHÜTÜ 

Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı topyekun işgal girişiminde İran, Kuzey Kore ve Çin’den aldığı silahları kullandığı biliniyor.

Açıklamada, iki ülkenin de İran, Kuzey Kore ve Çin’in Rusya’ya silah sevkiyatına ilişkin endişelerine dikkat çekildi.

Ayrıca Biden ve Macron, İran'ın Rusya'ya sağladığı desteği, bölgeyi istikrarsızlaştırıcı adımlarını ve nükleer gerilimi tırmandırmasını önlemek adına İran’a yönelik baskıyı artırmayı taahhüt etti.

BİDEN ZELENSKIY'DAN ÖZÜR DİLEDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Paris ziyareti kapsamında Fransa'da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile 7 Haziran 2024 tarihinde bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Biden, Kıyiv yönetimine taahhüt edilen askerî yardımın ABD Kongresinin geciktirmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Ukrayna halkından özür dilemişti.

"UKRAYNA'YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Amerikan halkının uzun vadede Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Biden, "Hala Ukrayna ile birlikteyiz." dedi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy ise "ABD'nin, tüm Amerikan halkının, İkinci Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi Ukrayna'nın yanında kalması çok önemli. ABD, insan yaşamının ve Avrupa'nın kurtarılmasına yardımcı oldu. Bizimle omuz omuza durma konusunda desteğinizin devam edeceğine güveniyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Dünya kamuoyunun uzun bir süre Ukrayna'ya sevk edilmesini beklediği askerî yardım, ABD Kongresinin Temsilciler Meclisi kanadının genel kurula getirmemesi nedeniyle ertelenmişti. Nihayet kabul edilen karar neticesinde ABD Ukrayna'ya yeni askerî yardım gönderecek. 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.