SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Ukrayna'ya 225 milyonluk ek askerî destek

ABD Savunma Bakanlığı, ülkesinin Ukrayna'ya 225 milyon dolarlık ek askeri destek paketi sağlayacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 21:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Ukrayna'ya 225 milyonluk ek askerî destek

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın kritik güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak için ek askerî yardım sağlayacağını duyurdu. 225 milyon dolarlık askerî destek paketi hava savunma önleyicileri, topçu mühimmatı ve diğer kritik ihtiyaçları içeriyor.

ABD Savunma Bakanlığı resmî internet sayfasında yapılan açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya ek askerî yardımda bulunacağını bildirildi. Tahmini değeri 225 milyon dolar olan bu yardım paketinin Ukrayna'ya hedeflerini karşılamak için yeni imkanlar sağlayacağı kaydedildi. 

ABD'DEN FÜZE VE TOP MERMİSİ DESTEĞİ

Açıklamaya göre, ABD Ukrayna'ya HAWK hava savunma sistemleri için füzeler, Stinger kompleksleri için füzeler, HIMARS için mühimmat, 155 mm obüsler ve 155 mm ile 105 mm top mermisi sağlayacak.

Ayrıca ABD, Ukrayna’ya M113 zırhlı personel taşıyıcıları, ağır ekipmanların taşınması için römorklar, kıyı ve nehir devriye botları, güdümlü füzeler (TOW), Javelin ve AT-4 tanksavar sistemleri, küçük silahlar için mühimmat, gece görüş cihazları, yedek parçalar, bakım ve diğer destek ekipmanları teslim edecek.

Açıklamada, ilgili yardımın Ağustos 2021'den bu yana ABD'den Ukrayna'ya gönderilen 59'uncu askeri yardım paketi olduğu belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.