SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Birliği kritik “Ukrayna Planını” onayladı

AB, Ukrayna'ya savaş sonrası toparlanması, yeniden inşası ve modernizasyonu ile AB'ye katılım süreci kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı reformlar için gelecek 4 yıl boyunca düzenli ödeme yapılmasını öngören Ukrayna Planı'na onay verdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 14:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Birliği kritik “Ukrayna Planını” onayladı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Ukrayna’nın toparlanma ve yeniden inşa planlarını ortaya koyan ve 50 milyar avroluk yardım programının uygulanması için Ukrayna Planı'nı 14 Mayıs 2024 tarihinde onayladı.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'nın koşulları yerine getirdiği ve artık düzenli ödemelerin başlayabileceği ifadeleri yer aldı.

AB, UKRAYNA'NIN İSTİKRARI VE BÜYÜMESİNE OLAN BAĞLILIĞINI BİR KEZ DAHA TEYİT ETTİ

Belçika Maliye Bakanı ve Konsey Başkanı Vincent van Peteghem, “Önümüzdeki dört yıl içinde Ukrayna'nın toparlanması, yeniden inşası ve modernizasyonuna çok ihtiyaç duyulan, düzenli ve öngörülebilir mali desteğin sağlanması yönünde önemli bir adım atıldı. AB, Ukrayna'nın istikrarı ve büyümesine olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.” dedi.

1 MİLYAR 890 MİLYON AVROYA KADAR ÖN FİNANSMAN SAĞLANACAK

Açıklamada AB Komisyonu'nun 1 milyar 890 milyon avroya kadar ön finansman sağlayabileceği, kalan miktarın Ukrayna'nın taahhüt ettiği koşulların uygulanmasına bağlı olarak yapılacağı belirtildi.

AB Konseyi açıklamasında Ukrayna’ya sağlanacak mali desteğin şartlarına ilişkin, “Ukrayna Planı kapsamındaki mali destek, Ukrayna'nın çok partili parlamenter sistem ve hukukun üstünlüğü de dahil olmak üzere etkili demokratik mekanizmaları desteklemeye ve bunlara saygı göstermeye devam etmesi ve insan haklarına saygıyı garanti etmesi ön koşulu altında sağlanacaktır. Mali destek aynı zamanda hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesine, yargı bağımsızlığının desteklenmesine, kamu yönetimi reformunun güçlendirilmesine ve yolsuzlukla (özellikle üst düzey yolsuzlukla) ve kara para aklamayla mücadeleye de bağlıdır.” denildi. 

AB LİDERLERİ, UKRAYNA'YA 50 MİLYAR AVROLUK MADDİ DESTEĞİ ONAYLADI

Avrupa Birliği (AB) liderleri, 1 Şubat 2024 tarihinde Ukrayna'ya gelecek 4 yılda kesintisiz destek sağlayabilmek için, 2024-2027 bütçesine 50 milyar avroluk bir fonun dahil edilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna’ya sağlanacak olan destek konusunda anlaşmaya varıldığını duyurarak, “27 liderin tümü, AB bütçesi kapsamında Ukrayna'ya ek 50 milyar avroluk bir destek paketi üzerinde anlaşmaya vardı. Bu, Ukrayna için istikrarlı, uzun vadeli ve öngörülebilir finansmanı sağlayacaktır. AB, Ukrayna'ya destek konusunda liderlik ve sorumluluk alıyor, çünkü neyin tehlikede olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.