SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak!

Ukrayna’nın Lviv kentinde en son teknolojiler kullanılarak bir okul inşa ediliyor. Okulu inşa eden grup, başlattıkları projenin savaştan sonra Ukrayna'yı bekleyen büyük ölçekli yeniden yapılanma için bir örnek olmasını umuyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2023 17:56
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2023 18:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak!

Bir yıldan uzun bir süredir işgalci Rusya’nın başlattığı geniş çaplı işgal saldırısına karşı koymasına rağmen Ukrayna’da inovasyon ve yenilikçi projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak.

Üç boyutlu yazıcı yardımıyla inşa edilen okul, Lviv’in semtlerinden birinde adım adım oluşturuluyor.

Team4UA insani yardım grubu tarafından organize edilen projede, üç boyutlu baskı üzerinde uzman olan Danimarka merkezli inşaat şirketi COBOD International'ın ekipmanları kullanılıyor. Dev yazıcı robotunu yönetmek ve kontrol etmek için üç kişilik bir ekip gerekiyor.

Okulun bitmiş hali bu şekilde görünecek

RUS SALDIRILARINDA EN AZ 277 OKUL YOK EDİLDİ

Söz konusu ilkokulun projesi, Ukrayna genelinde benzer kurumların inşa edilmesi için potansiyel bir örnek olarak tasarlandı. Ukrayna yönetiminin açıklamasına göre en az 277 okul Rus saldırılarında yok edildi. 

Şu an Lviv’de Rus saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 250 bin iç sığınmacı yaşıyor; bunların 75 bini çocuk. İlkokul, üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen ve ahşap ile diğer malzemeler kullanılarak elle inşa edilen bölümlerden oluşacak.

LUND-NİELSEN: ÜÇ BOYUTLU TEKNOLOJİLER, GELENEKSEL İNŞAAT YÖNTEMLERİNDEN DAHA UCUZ

COBOD International şirketinin kurucusu Henrik Lund-Nielsen, BBC’ye verdiği röportajda, üç boyutlu baskı teknolojisinin geleneksel inşaat yöntemlerinden "çok daha hızlı ve çok daha ucuz" olduğunu bildirdi.

Lund-Nielsen, Lviv’deki okulun inşaatı için kullanılan betonun yüzde 99’unun Ukrayna’da üretildiğini anlattı. Proje organizatörleri, gelecekte birkaç yazıcıyı daha ithal etmeyi planladıklarını belirtti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.