SON DAKİKA
Hava Durumu

Belçika, Ukraynalı askerlere F-16 eğitimi vermek istiyor

Belçika basınında yer alan haberlere göre hükumet, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya destek için Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçağı eğitimi vermek istiyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Belçika, Ukraynalı askerlere F-16 eğitimi vermek istiyor

Rus işgal saldırıları altındaki Ukrayna, nisan ayında başlattığı taarruzu müttefik ülkelerden gelen askeri destekle güçlendiriyor. Birleşik Krallık ve Hollanda'nın F-16 jet tedariki koalisyonu için attığı yeni adımın ardından Belçika'dan da bir adım geldi.

BELÇİKA, UKRAYNALI ASKERLERE SAVAŞ UÇAĞI EĞİTİMİ VERMEK İSTİYOR

Belçika basınında yer alan haberlere göre hükumetin, Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçağı eğitimi verme hazırlığında olduğu bildirildi. Belçika Başbakanı Alexander De Croo'nun bu niyetini geçen ay Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'e ilettiği belirtildi. Belçika hükumetinin bu eğitimlerin organize edilmesi için diğer Batılı ülkelerle görüşeceği aktarıldı. 

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te yaptığı görüşmenin ardından Avrupa Konseyi Dördüncü Zirvesi'nde, Ukrayna'ya F-16 jet verilmesi konusunda koalisyon oluşturulması için görüşmeler yapacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.