SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyaz Saray, Ukrayna’ya sağladığı silahların Rusya topraklarında kullanılmasına ne zaman izin verecek?

Ukraynalı yetkililer, ATACMS füzeler ile Rusya Federasyonu topraklarının 100 kilometre derinliğini vurabilmek için ABD'den izin bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2024 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2024 09:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Beyaz Saray, Ukrayna’ya sağladığı silahların Rusya topraklarında kullanılmasına ne zaman izin verecek?

Ukrayna, Batı menşeili silahların kullanımına dair bazı değişiklikler talep ediyor. Dünyanın önde gelen basın kuruluşu Associated Press, Ukraynalı yetkililerin ABD'ye ATACMS füzelerini Rusya Federasyonu topraklarının 100 kilometre derinliğine fırlatma izni alma konusunda baskı yaptığını açıkladı. AP'ye demeç veren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri komutanları şu anda ellerinin bağlı olduğunu ancak izin aldıkları takdirde işgalcilere ait komuta merkezlerini ve hava üslerini hedef alabileceklerini bildirdi. 

ABD, DAHA ÖNCE BELİRLİ KOŞULLARA İZİN VERMİŞTİ

Ukrayna'nın NATO Parlamenterler Asamblesi daimi delegasyonunun başkanı olan Ukraynalı Milletvekil Yehor Çerniev, Ukrayna’nın ABD silahlarını Rusya topraklarında kullanmasına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Çerniev, NATO Parlamenter Asamblesi oturum aralarında yapılan gayri resmi görüşmeler sırasında Beyaz Saray'ın, Ukrayna'nın ABD tarafından sağlanan silahları Rusya topraklarında kullanmasına izin verme sürecini başlattığını söylediklerini ifade etti.

Çerniev, "Şu ana kadarki sorun, kararların fikir birliğine sahip olmayan bir ekip tarafından alınması. Ancak her taraftan baskı var. Şanslar var, bu yüzden yavaşlamıyoruz" dedi.

STOLTENBERG DAHA ÖNCE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya silah sağlayan NATO müttefiklerine, bunların Rusya'daki askeri hedeflere saldırılarda kullanılması yasağını kaldırmaları çağrısında bulunmuştu.

Stoltenberg, 24 Mayıs 2024 tarihinde The Economist’e verdiği röportajda "Müttefiklerin, Ukrayna'ya bağışladıkları silahların kullanımına getirdikleri bazı kısıtlamaları kaldırmaları gerekip gerekmediğini düşünmenin zamanı geldi. Özellikle şu anda, Ukrayna'ya yakın olan Kharkiv'de çok fazla çatışma devam ederken Ukrayna'nın bu silahları Rusya topraklarındaki meşru askeri hedeflere karşı kullanma olasılığını reddetmek, kendilerini savunmalarını çok zorlaştırıyor." demişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.