SON DAKİKA
Hava Durumu

Taras Şevçenko Milli Üniversitesinde 1944 Sürgünü kurbanları anıldı

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’deki Taras Şevçenko Milli Üniversitesinde, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanları anısına Kırım Tatar bayrağı yarıya çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 18:22
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 19:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taras Şevçenko Milli Üniversitesinde 1944 Sürgünü kurbanları anıldı

Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçlayan Sovyetler Birliği, bundan tam 80 yıl önce dünya tarihinin en sistematik soykırım uygulamalarından birisini gerçekleştirdi. Kırım Tatar halkı, Josef Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te sabaha karşı vatan topraklarından sürüldü. Hayvan vagonlarında Türkistan, Urallar ve Sibirya bölgelerine sürülen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı sürgün yolunda ve sürgünü takip eden günlerde hayatını kaybetti.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü munasebetiyle çok sayıda farklı etkinlik düzenlendi. Bu bağlamda, Kıyiv’deki Taras Şevçenko Milli Üniversitesinde de bir anma töreni gerçekleştirildi.

Taras Şevçenko Milli Üniversitesi önünde gerçekleşen törende siyah kurdeleli Kırım Tatar bayrağı yarıya çekildi. Törene Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Rektörü Volodımır Bugrov, KTMM üyeleri, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Rektörü Volodımır Bugrov, “Bu korkunç trajedinin 80. yıl dönümünü kaydediyoruz. Maalesef suçlular mahkûm edilmedi ve bu suç yasal olarak uygun bir şekilde cezalandırılmadı. Bildiğimiz gibi cezasız kalan suç geri dönmeye meyillidir.” ifadelerini kullandı.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı kurbanlarının anılmasının önemini ve Sovyet rejimi tarafından işlenen bu korkunç suçun unutulmaması gerektiğini vurgulayan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “KTMM adına, Kırım Tatarlarının acısını içtenlikle paylaştığınız için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan yüz binlerce insana destek verdiğiniz için teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Kıyiv'de ayrıca, Belediyesi binası önünde tertip edilen törende de Kırım Tatar bayrağı yarıya çekildi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Türkistan, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere Yarımada'daki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Türkistan'da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya meclisleri, 2022’de ise Kanada parlamentosunun alt kanadı olan avam kamarası 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.