SON DAKİKA
Hava Durumu

BM'den Rusya'nın Ukrayna'ya ait enerji tesislerine düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama

BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Ukrayna'nın enerji tesislerine yoğunlaşan Rus saldırılarının insani şartları kötüleştirdiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM'den Rusya'nın Ukrayna'ya ait enerji tesislerine düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, 7 Aralık 2023 tarihinde işgalci Rusya'nın Ukrayna'nın kritik enerji tesislerine yönelik yoğunlaşan saldırılarının insani kayıplara yol açtığını bildirdi.

RUS SALDIRILARI ARTTI

Jenca, Rusya'nın Ukrayna'nın enerji tesislerine yönelik yoğun saldırılarının, aşırı kar yağışı ve soğukların etkili olduğu ülkedeki insani koşulları daha da kötüleştirdiğini ve Moskova'nın son dönemde başkent Kıyiv de dahil olmak üzere nüfusun yoğun olduğu bölgelere yönelik saldırılarını arttırdığını belirtti.

"ULUSLARARASI HUKUK KAPSAMINDA YASAK VE KABUL EDİLEMEZ"

Ukrayna'nın dört nükleer enerji santraline yönelik riskleri de gündeme getiren Jenca, "Sivillere ve sivil altyapıya yönelik tüm saldırılar derhal durdurulmalı. Bunlar uluslararası hukuk kapsamında yasak ve kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

KIŞ DÖNEMİNDE HEDEF YİNE ENERJİ TESİSLERİ

ABD Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood ise Rusya'nın bu kış da insanları ısı ve elektrikten mahrum bırakmaya çalışacağını söyledi. Ayrıca ABD'nin, Rusya'nın bu kış döneminde de bunu denemesini beklediğini belirten Wood, Rusya'nın "enerji altyapısını korumak için kurulan savunma sistemlerini hedef aldığı anlaşılan" hava saldırıları düzenlediğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.