SON DAKİKA
Hava Durumu

Borrell, Batı’yı Ukrayna'ya daha fazla ve hızlı askeri yardıma çağırdı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'nın son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2023 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2023 16:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Borrell, Batı’yı Ukrayna'ya daha fazla ve hızlı askeri yardıma çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Münih'te düzenlenen uluslararası güvenlik konferansında açıklamalarda bulundu. Dünyayı, Ukrayna'ya askeri yardımı güçlendirmeye ve en önemlisi hızlandırmaya çağırdı. Borrell, 6-7 Mart 2023 tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının bu konuya ayrılacağını söyledi.

SÖZDEN EYLEME GEÇİLMESİ ÇAĞRISI

Borrell, Ukrayna'nın şu anda mühimmat ve askeri teçhizat açısından kritik bir durumda olduğunu belirterek, yeni teslimatların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya tank verme gibi sorunları çözmedeki yavaş davranışını eleştiren Borrell, sözden eyleme geçilmesini tavsiye etti.

Borrell, "Avrupa Birliği, Ukrayna'nın ordusudur çünkü bu çatışma, Avrupa'nın güvenliğine yönelik varoluşsal bir tehdittir” dedi. Avrupa ülkelerinin, Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etmek için rezervlerinin bir kısmını kaybedebileceğinin altını çizen Borrell, bu durumda kısa vadeli ve orta vadeli görevler arasında ayrım yapmak gerektiğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.