SON DAKİKA
Hava Durumu

Danimarka ile Ukrayna arasında askerî iş birliği

Ukrayna ile Danimarka arasında dün imzalanan anlaşmaya göre, Ukrayna'da üretilen mühimmatın tedariki için gerekli finansmanı Danimarka sağlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 16:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 16:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Danimarka ile Ukrayna arasında askerî iş birliği

Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun Ramstein formatındaki 13 Haziran 2024 tarihli toplantısında Danimarka ile Ukrayna askerî iş birliği konusunda mutabık kaldı. Ukrayna Stratejik Endüstrilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Sergiy Boyev, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ve Danimarka Savunma Bakanı Trolls Lund Poulsen, Ukrayna yapımı silahların satın alınmasının finansmanına yönelik bir mekanizma bağlamında mutabakat anlaşmasına imza attı. 

DANİMARKA, UKRAYNA YAPIMI SİLAHLARIN TEDARİKİNİN FİNANSMANINA DESTEK OLACAK

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Danimarka Savunma Bakanı Poulsen, ülkesinin 10 yıl içinde Ukrayna'yı destekleme sözü verdiğini vurguladı. Ukrayna'nın talebine yanıt verdiklerini aktaran Poulsen, "Danimarka-Ukrayna arasındaki savunma iş birliği sayesinde yakın gelecekte Ukrayna'nın savunma sanayisinde yapılacak askerî desteği en önemli yerde daha hızlı ve daha etkili bir şekilde sağlayacağız" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, söz konusu anlaşmanın önemine işaret ederek, Ukrayna'da silah üretimine yatırım yapan ilk NATO üyesi ülke olduğunu belirtti. Bakan Umerov, "Bu, Ukrayna savunma sanayisinin uluslararası iş birliğine hazır olduğunun ve en yüksek standartları karşılama kapasitesine sahip olduğunun bir kanıtıdır." ifadesini kullandı. 

Ukrayna Stratejik Endüstrilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Boyev ise "Bugün imzalanan belgenin önemi, Ukraynalı silah üreticileri tarafından üretilen silahların tedarikini finanse etmeye yönelik projelerin uygulanmasına yönelik net bir mekanizma kurmuş olmamızdır. Şimdi finansman projelerinin doğrudan uygulanmasına geçiyoruz." diyerek müttefiklerine teşekkür etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.