SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa'dan Ukrayna'ya hava bombası desteği

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Ocak 2024'ten itibaren en az bir yıl boyunca ülkesinin Ukrayna'ya her ay 50 AASM hava bombası tedarik edeceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 10:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa'dan Ukrayna'ya hava bombası desteği

Fransa, 2024 yılının sonuna kadar Ukrayna’ya her ay 50 adet AASM bombası tedarik etmeyi planlıyor. Ayrıca ülke topçu mühimmatının tedarikini de artırmayı hedefliyor.

FRANSA AYDA 3 BİN TOPÇU MERMİSİ GÖNDERECEK

Fransız gazetesi Le Figaro'ya konuşan Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, ülkesinin Ocak ayından itibaren Ukrayna’ya her ay 50’ye yakın AASM güdümlü hava bombası sağlayacağını ve tedariklerin en az bir yıl devam edeceğini duyurdu.

Bununla birlikte Bakan, Fransa’nın topçu mühimmatı tedariğinin de ayda 3 bin mermiye çıkarıldığını aktardı. Lecornu, “Şubat 2022’den 2023’ün sonuna kadar Fransa Ukrayna’ya ayda 2 bin topçu mermisi tedarik ediyordu, Ocak 2024’ten itibaren ise ayda 3 bin mermi tedarik etmeye başlayacak.” dedi.

Rusya’nın cephede inisiyatifi ele geçirdiğine dair iddiaları yalanlayan Bakan, Moskova’nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşını kazanamayacağını kaydederek, “Karşı taarruz istediğimiz gibi yürümedi ancak bu Putin’e bir avantaj sağlamıyor.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.