SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa Ukrayna'da askerî teçhizat üretmeyi planlıyor

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, doğrudan Ukrayna'da askerî teçhizat üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa Ukrayna'da askerî teçhizat üretmeyi planlıyor

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, 8 Mart 2024 Cuma günü Fransız haber kanalı BFM TV'de "Yüz Yüze" isimli programın konuğu oldu. Bakan Lecornu programda, Ukrayna'da insansız hava araçları ve kara ekipmanlarına yedek parça üretmek amacıyla Fransız şirketleri ile Ukraynalı şirketler arasında stratejik ortaklıklar kurulduğunu duyurdu.

İLK ÜRETİM TESİSLERİNİN BU YAZ FAALİYETE GEÇMESİ HEDEFLENİYOR

Savunma Bakanı Lecornu, "Üç Fransız şirketi, Ukrayna'da yedek parça ve gelecekte muhtemelen mühimmat üretmek için özellikle insansız hava araçları ve kara ekipmanı sektöründe Ukraynalı şirketlerle ortaklıklar kuracak" dedi.

Bakan ayrıca, "ilk üretim tesislerinin bu yaz faaliyete geçmesinin hedeflendiğini" de vurguladı.

ÜRETİM TESİSLERİN KURULACAĞI YERLER GİZLİ TUTULUYOR

Lecornu, tesislerin konumlarının gizli tutulduğunu kaydederken; saldırıya açık olmayan yeraltı fabrikaları şeklinde inşa edilebileceğini söyledi. Sebastien Lecornu, konuya ilişkin ayrıca, "Bu altyapılar için Ukrayna'ya askerî personelin yanı sıra silah şirketleri için çalışan sivil uzmanların da gönderilmesi gerekecektir." şeklinde konuştu.

Lecornu daha önce, Fransa'nın Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için 78 adet Caesar kundağı motorlu topçu sistemi üreteceğini söylemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.