SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kore, Ukrayna'ya askeri ve insani yardıma devam edecek

Resmi ziyaret ile Ukrayna’da bulunan Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2023 17:33
Haber Güncellenme Tarihi: 15.07.2023 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kore, Ukrayna'ya askeri ve insani yardıma devam edecek

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, resmi ziyaret kapsamında bu sabah Ukrayna’nın başkenti Kıyiv'e geldi. Rus saldırılarından zarar gören Buça ve İrpin kentlerini ziyaret ettikten sonra Güney Kore lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Görüşmeden sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Suk Yeol, geçen sene ülkesinin kurşun geçirmez yelek, miğfer ve ekipman desteğinde bulunduğunu hatırlatarak, “Bu sene desteğimizi artırmayı umuyoruz" dedi.

GÜNEY KORE'DEN 150 MİLYON DOLAR DESTEK

Mayıs ayında Zelenskıy ile işgalden kurtarılan bölgelerde mayın temizleme gibi konularda anlaştıklarını belirten Suk Yeol, “Güney Kore hükumeti, geçen sene Ukrayna’yı desteklemek için 100 milyon dolar sağladı. Bu sene desteğimiz 150 milyon doları bulacak” ifadelerini kullandı. Güney Kore Cumhurbaşkanı, ülkesinin Ukrayna’ya eğitim sistemini yenileme konusunda destek vereceğini belirtti.

“RUSYA’NIN YOL AÇTIĞI ACILARIN BOYUTU DEVASA”

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Güney Kore liderinin Buça ve İprin’i ziyaret ederek kendi gözüyle Rus saldırganlığının yıkıcı sonuçlarını gördüğünü söyleyerek, “Ama Buça ve İrpin, Rus teröründen nasibini alan binlerce Ukrayna yerleşim yerinden sadece ikisi. Rusya'nın yol açtığı acıların boyutu devasa, bu nedenle güvenliğin yeniden tesis edilmesi ve istikrarlı barışın garanti altına alınması için küresel işbirliğinin ölçeği de devasa olmalı" dedi.

“UKRAYNA İÇİN İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARI KURTARMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Konuşmasında Zelenskıy, Ukrayna için işgal altındaki toprakları kurtarmanın ve Rusya’ya yasa dışı olarak sevk edilen Ukrayna vatandaşlarını evlerine geri getirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Güney Kore’ye sağladığı destek için teşekkür eden Zelenskıy, “Kore Cumhuriyeti’nin Küresel Barış Zirvesi'ne katılması önemlidir." dedi. Ayrıca Zelenskıy, Güney Kore’yi G7 ülkeleri tarafından kabul edilen Ukrayna’ya Destek Bildirisi'ne katılmaya davet ettiğini aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.