SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya onlarca füze ile Ukrayna'ya saldırdı

İşgalci Rusya bu sabah Ukrayna geneline onlarca füze fırlattı. İşgalcilerin hedefi yine kritik öneme sahip tesisler oldu.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 15:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya onlarca füze ile Ukrayna'ya saldırdı

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya karşı yeni çoklu füze saldırısı düzenledi. Bu sabah Ukrayna genelinde hava saldırısı için alarm verildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus işgal güçlerinin bu sabah Ukrayna’nın farklı kentlerine ve kritik öneme sahip tesislerine İran yapımı kamikaze insansız hava araçları (SİHA) ve seyir füzeleriyle saldırılar düzenlediğini duyurdu. 

Açıklamada, “Azak Denizi'nin doğu kıyısından 7 ‘Shahed-136/131’ kamikaze SİHA ve Karadeniz'de konuşlandırılan bir Rus gemisinden 6 Kalibr seyir füzesi fırlatıldı" ifadesi kullanıldı.

İŞGALCİ RUSYA SADECE İKİ BÖLGEYE 35 FÜZE FIRLATTI

Ukrayna hava savunma birliklerinin, işgalci Rusya’nın fırlattığı seyir füzelerinden 5’ini ve SİHA’lardan 5’ini havada imha ettiği belirtilirken, “Bununla birlikte işgalciler, Belgorod (Rusya) ve Tokmak’ta (işgal altındaki Zaporijjya bölgesi) konuşlandırılan S-300 uçaksavar füze sistemleriyle çoklu saldırı gerçekleştirdi.” denildi.

Rusya’nın Harkiv ve Zaporijjya bölgelerine toplamda en az 35 S-300 füzesi fırlattığı aktarıldı.

Ayrıca yerel saatle 08.30 civarında Tu-95MS stratejik bombardıman uçaklarıyla seyir füzelerinin fırlatıldığı kaydedildi.

6 BÖLGEDEKİ KRİTİK ALTYAPI TESİSİ VURULDU

Saldırılardan sonra açıklama yapan Ukrayna Enerji Bakanı German Galuşçenko Ukrayna’nın 6 bölgesinde kritik öneme sahip bir dizi tesisin Rus saldırılarında zarar gördüğünü bildirdi. Harkiv, Zaporijjya ve enerji arzıyla ilgili en zor durumun yaşandığı Hmelnıtsk’teki enerji tesislerine saldırıların gerçekleştirildiği biliniyor.

Başkent Kıyiv’de düşen füze parçalarının bir eve ve elektrik hattına zarar verdiği aktarıldı.

İŞGALCİ RUSYA UKRAYNA'YI EN AZ 71 SEYİR FÜZESİ İLE VURDU

Ukrayna Hava Kuvvetlerinden bugün saat 11.30'da yapılan açıklamada, işgalci Rusya'nın Ukrayna'nın farklı bölgelerini farklı tiplerdeki seyir füzeleriyle hedef aldığı bildirildi. Hava savunma birliklerinin toplamda 61 seyir füzesini havada imha ettiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.