SON DAKİKA
Hava Durumu

İzlanda Parlamentosu, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

İzlanda Parlamentosu, Sovyet Rusya yönetiminin milyonlarca Ukraynalıyı ölüme sürüklediği suni açlık Holodomor faciasını soykırım olarak tanıdı.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 17:33
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İzlanda Parlamentosu, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

İzlanda Parlamentosu, Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında meydana gelen Holodomor’u (suni açlık) Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım olarak oybirliğiyle kabul etti. 

Ukrayna Milletvekili Mariya Mezentseva, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Tam şu anda! İzlanda Parlamentosu Holodomor’u Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul etti. Ortaklarımız ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

REYKJAVİK’TEKİ AVRUPA KONSEYİ ZİRVESİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

İzlanda’nın adalet yolunda Ukrayna’ya destek verdiğine dikkat çeken Milletvekili, “Mayıs ayında Reykjavik'te 46 ülkenin hükümet başkanının, Rusya'nın saldırganlığına yönelik suçların incelenmesi için oluşturulacak Özel Mahkemeyi ve Rusya'nın neden olduğu zararların karşılanması için tazminat mekanizmasını tartışacakları Avrupa Konseyi Zirvesini dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi. Milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde AB, Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Almanya, Çekya, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.