SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanada, Rusya'nın kaçırdığı Ukraynalı çocuklar için uluslararası koalisyon kuracak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 2 Şubat tarihinde Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly ile bir araya geldi. Zelenskıy, savaş içerisinde Ukrayna'ya verdikleri destek ve yardımlardan dolayı Kanada'ya ve tüm Kanada halkına teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 20:22
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 20:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kanada, Rusya'nın kaçırdığı Ukraynalı çocuklar için uluslararası koalisyon kuracak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 2 Şubat 2024 tarihinde Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly ile bir araya geldi. Kıyiv’de yapılan görüşmede Zelenskıy, savaş boyunca Ukrayna'ya verdikleri askeri, maddi ve insani destek ve yardımlardan dolayı Kanada devletine ve tüm Kanada halkına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmeye ilişkin “Ukrayna'ya devam eden desteği, Barış Formülünün uygulanmasına yönelik ortak adımlarını, Ukrayna için bir güvenlik taahhütleri sisteminin geliştirilmesini ve Ukraynalı çocukların geri dönüşüne yönelik uluslararası koalisyonun çalışmalarını tartıştık” açıklamasını yaptı.

UKRAYNALI ÇOCUKLAR İÇİN ULUSLARARASI KOALİSYON KURULACAK

Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşmesinden önce mevkidaşı Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya gelmişti. İki bakan ortak basın toplantısında Kanada ve Ukrayna’nın Ukraynalı çocukların dönüşü için koalisyon oluşturulacağını duyurmuştu.  

Cumhurbaşkanı Zelenskıy söz konusu gelişmeye işaret ederek, "Bizim için çocuklar da dahil olmak üzere tüm Ukrayna vatandaşlarının geri dönüşü temel önceliklerden biri olmaya devam ediyor. Tüm çocuklarımızın kısa sürede anavatanlarına dönmelerine yardımcı olacak olan Ukraynalı Çocukların Dönüşü için Uluslararası Koalisyonun oluşturulmasındaki önemli rolünden dolayı Kanada'ya minnettarız" dedi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY KANADA'YI ZİYARET ETMİŞTİ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından defaatle başkent Kıyiv'e gelmiş ve Ukrayna'ya desteğini maddi ve manevi olarak göstermişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 22 Eylül 2023'te Kanada’nın başkenti Ottawa’ya resmi ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyaret sırasında Ukrayna'ya sağlanan askeri, ekonomik, insani ve kalkınma desteği ele alınmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.