SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus gemisi, Ukrayna tarafından geliştirilen İDA ile vuruldu

Ukrayna, Karadeniz’de Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisini yeni geliştirdiği Magura V5 insansız deniz araçları ile vurdu.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 16:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus gemisi, Ukrayna tarafından geliştirilen İDA ile vuruldu

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bu sabah düzenlediği operasyon sonucu, işgalci Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisi batırıldı. Rus savaş gemisinin Ukrayna’da geliştirilen Magura V5 insansız deniz araçları ile vurulduğu duyuruldu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü (GUR) tarafından yapılan açıklamada, 14 Şubat'ta büyük Rus çıkarma gemisine yönelik düzenlenen operasyonun GUR “Grup 13” özel kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Ayrıca, Alupka yakınlarında bulunan Rus savaş gemisinin Ukrayna tarafından geliştirilen Magura V5 insansız denizli araçlarıyla vurulduğuna dikkat çekilerek geminin sol taraftan darbe aldıktan sonra batmaya başladığı aktarıldı.

RUS ÇIKARMA GEMİSİ TSEZAR KUNİKOV

112,5 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki Tsezar Kunikov çıkarma gemisi 87 kişilik mürettebata sahip. Gemi tanklar da dahil olmak üzere onlarca silahlı araç taşıma kapasitesine sahipti. Rusya söz konusu çıkarma gemisini Suriye, Gürcistan ve Ukrayna'ya yönelik saldırılarda kullandı.

Batırılan gemi, Türkiye kamuoyu tarafından yakından tanıyor. 2015'te Boğaz geçişi sırasında, gemideki bir Rus askeri, omzunda uçaksavar füzesiyle objektiflere takılmış ve bu görüntü Türkiye kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı.

MAGURA V5 İDA

Ukrayna'da geliştirilen yeni nesil çok amaçlı Magura V5 İnsansız Suüstü Deniz Aracı (USV), keşif ve devriye, arama kurtarma, mayına karşı tedbirleri, deniz güvenliği ve diğer muharebe görevlerini icra edebilme kabiliyetine sahip.

Uygun maliyetli araç, herhangi bir uzak konumdan kolayca harekete geçirilebiliyor. MAGURA V5'in insansız çalışması, görevleri tamamlamak için insan kaynaklarına olan ihtiyacı en aza indiriyor ve zorlu ortamlarda çalışırken olası can kaybını azaltıyor. Ayrıca, V5'in hidrodinamik gövdesi, aracın gizlice hareket etmesini sağlıyor. 

UKRAYNA, RUS KARADENİZ FİLOSUNUN YÜZDE 30'UNU DEVRE DIŞI BIRAKTI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi (StratCom), Şubat ayının başında Ukrayna ordusunun 24 Şubat 2022’ten bu yana Rusya Karadeniz Filosuna ait gemilerinin yüzde 30’dan fazlasını devre dışı bıraktığını bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.