SON DAKİKA
Hava Durumu

Rüstem Umerov: Her geçen gün hedefe birlikte daha da yaklaşıyoruz

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik gerçekleştirdiği topyekûn saldırı ve işgal girişiminin ikinci yılına ilişkin açıklama gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 15:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rüstem Umerov: Her geçen gün hedefe birlikte daha da yaklaşıyoruz

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı topyekûn saldırı ve geniş çaplı işgal girişimine başlamasının ardından tam iki yıl geride kaldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, resmî sosyal medya hesabı aracılığıyla Rusya'nın yayılmacı politikaları neticesinde çıkan savaşın ikinci yılında geniş bir açıklama paylaştı.

"DÜNYADA HİÇ KİMSE BUNU BEKLEMİYORDU"

Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Rus saldırganlığı neticesinde ortaya çıkan savaş hakkında, "2 yıl önce, Rusya'nın 8 yıldır devam eden hibrit saldırganlığı, halkımıza ve devletimize karşı tam ölçekli bir savaşa dönüştü. Düşman bizi üç gün içinde yok edecekti. Ancak ordunun ve halkın birlikteliği değerli bir karşılık verdi. Saldırganın beklemediği bir şeydi bu. Dünyada hiç kimse bunu beklemiyordu." ifadelerini kullandı.

Bakan Umerov, "Şubat ayının o günlerinde, komutanlar ve birlikleri Çernihiv ve Kıyiv bölgelerinin ormanlarında, Azak ve Karadeniz bölgelerinin bozkırlarında, Harkiv ve Mıkolayiv'in eteklerinde, Donetsk ve Lugansk bölgelerinin yağma yığınları altında üstün düşman kuvvetlerine karşı savaştılar. Şubat ayının o günlerinde yüz binlerce erkek, Güvenlik ve Savunma Kuvvetleri saflarına katılarak ailelerini ve arkadaşlarını korumak için askere alma merkezinde sıraya girdi. O Şubat günlerinde tek bir vücut olarak hareket ettiğimiz için hayatta kaldık. Kendimizi gösterdik, düşmana gösterdik, dünyaya milli marşımızın 'vatanımızda kimsenin hüküm sürmesine izin vermeyeceğiz' dizelerinin Ukrayna halkının ulusal kimliğinin bir parçası olduğunu gösterdik." dedi.

"ASKERLERİMİZ HER GÜN BİNDEN FAZLA İŞGALCİYİ YOK EDİYOR"

Umerov açıklamasında, "Şubat ayının o günlerinde Güvenlik ve Savunma Güçleri zafere giden yolda ilk adımları attı. Şimdi de bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz. 
Askerlerimiz her gün binden fazla işgalciyi yok ediyor ve onlarca tankı, zırhlı personel taşıyıcıyı ve topçu sistemini hurda metale dönüştürüyor. Savunma Kuvvetlerimizi hem Ukraynalı hem de yabancı en yeni ekipmanlarla güçlendiriyoruz. Savunma sanayi kuruluşları, askerlerimizin savaşmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlamak için tam kapasite çalışıyor. Ve onlardan daha fazlası olacak. Asker alma merkezleri, askerlik hizmeti yükümlülerine gerekli tüm bilgileri sağlamaktadır, böylece dünün sivilleri profesyonel savunmacılar haline gelebilir ve ordu onların deneyim ve bilgilerinden faydalanabilir. Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Silahlı Kuvvetlerin kuvvet komutanlıklarıyla birlikte sürekli olarak birliklerimizi daha da etkin hale getirecek çözümler aramaktadır."
cümlelerine yer verdi.

"BU BİZİM ZAFER GÜNÜMÜZ OLACAK!"

Rüstem Umerov topyekûn saldırı ve geniş çaplı işgal girişiminin 2. yılına ilişkin yayımladığı açıklamayı şu şekilde sonlandırdı:

"Şubat ayının o günlerinde, tüm dünyaya ilham veren inanılmaz bir cesaret, dayanıklılık ve birlik gösterdik. Ortaklarımıza bizi desteklemeleri için ilham verdi ve onları ikna etti. Bunun için onlara minnettarız. Askeri yardım, koalisyonlarda çalışma, teknoloji sağlama, ortak üretim ve Ukrayna'da yerelleştirme için. Bu destek devam ediyor ve eminim ki son işgalci topraklarımızdan yok olana kadar da devam edecek. İki yıl önceki o şubat günlerinde tüm Ukraynalılar önemli bir şeyi anlamıştı: Çocukların güvenliği, iş dünyasının gelişimi, kültür ve eğitim ancak düşmanın gözünün içine bakan Ukraynalı askerlerin arkasında mümkün olabilir. Sadece birlik ve ortak sorumluluk sayesinde Ukrayna topraklarının tamamının askerlerimizin arkasında olmasını sağlayabileceğiz. Bu, Güvenlik ve Savunma Güçlerinin Ukrayna devlet sınırlarına geldiği gün olacaktır. Bu bizim zafer günümüz olacak! Her geçen gün bu hedefe birlikte daha da yaklaşıyoruz. Şan olsun Ukrayna'ya!"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.