SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın sağlık sektörü çöküşte!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 11 Şubat'ta yaptığı açıklamada Ukrayna'ya yönelik işgali nedeniyle Rusya'da doktor ve sağlık personeli sıkıntısı yaşandığını belirtti. Rusya'daki doktor sayısı 15 ay içinde 7.5 bin azaldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2024 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın sağlık sektörü çöküşte!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 11 Şubat'ta yaptığı açıklamada Ukrayna'ya yönelik işgali nedeniyle Rusya'da doktor ve sağlık personeli sıkıntısı yaşandığını belirtti. Rusya, Ukrayna’yı topyekun işgal etmesiyle Eylül 2022'de ilan ettiği  seferberlikten dolayı doktorların yaklaşık yüzde 2'si zorunlu askerlikten kaçmak için Rusya'yı terk etti. Rusya’da savaş sürecinde tıbbi yardımı sağlamak üzere ise yaklaşık üç bin sağlık çalışanı seferber edildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından “Kasım 2023'te Rusya Sağlık Bakanlığı, tıp sektöründe yaklaşık 26.500 doktor ve 58.200 sağlık personeli sıkıntısı yaşandığını açıkladı. Raporda, 22 bölgede ciddi bir doktor sıkıntısı yaşandığı, diğer yedi bölgede ise durumun kötü olduğu değerlendiriliyor" denildi.

“DOKTOR SAYISI 15 AY İÇİNDE 7.5 BİN AZALDI”

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, diğer verilere göre bu yılın Ocak ayı itibarıyla Rusya'daki doktor sayısının 15 ay içinde 7.5 bin azaldığına dikkat çekti. Uzun çalışma saatleri ve düşük ücretlerin bu duruman neden olduğu belirtiliyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ağır kaynak ve mali yükü beraberinde getirdi ve sağlık sektörüde olumsuz etkilenen sektörlerden sadece bir tanesi. Birleşik Krallık İstihbaratı, Rusya'daki sağlık çalışanlarının sayısındaki azalma eğiliminin 2024 yılında değişeceğini düşünmüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.