SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Tarafından Yasa Dışı Alıkonulan Sivillerin Serbest Bırakılmasına İlişkin Uluslararası Platform faaliyete başladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın sunduğu Barış Formülünün 4. maddesini uygulanması kapsamında Rusya Federasyonu Tarafından Yasa Dışı Alıkonulan Sivillerin Serbest Bırakılmasına İlişkin Uluslararası Platformu faaliyete geçti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 19:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Tarafından Yasa Dışı Alıkonulan Sivillerin Serbest Bırakılmasına İlişkin Uluslararası Platform faaliyete başladı

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisi girişimiyle, Rusya Federasyonu Tarafından Yasa Dışı Alıkonulan Sivillerin Serbest Bırakılmasına İlişkin Uluslararası Platformu faaliyete geçti.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Dmıtro Lubinets yaptığı açıklamada, “Bugün, Barış Formülü'nün 4'üncü maddesinin uygulanması kapsamında Rusya Federasyonu Tarafından Yasa Dışı Alıkonulan Sivillerin Serbest Bırakılmasına İlişkin Uluslararası Platformu açıldı. Ukrayna'nın benzer bir deneyime sahip; Kanada'nın girişimiyle Sınır Dışı Edilen Çocukların Geri Dönüşü için Uluslararası Ülkeler Koalisyonu oluşturulmuştu." ifadelerine yer verildi.

Platform açılışının Rusya’nın işgal altına aldığı Ukrayna topraklarında yasa dışı olarak alıkoyduğu sivillerin serbest bırakılmasına ilişkin çabaların birleştirilmesine yönelik ilk adım olduğunu kaydedildi.

208 KIRIMLI RUSYA TARAFINDAN ALIKONULUYOR

Rusya’nın Ukrayna'ya karşı savaşını 10 yıl önce Kırım’ı işgal ederek başladığına dikkat çeken Lubinets, “Kırım’da 208 kişi alıkonuldu. Her birinin ismini biliyoruz. O zaman dünya Kırım’ın daha sonra ise Donetsk ve Lugansk bölgelerinin işgali ile ilgili sadece endişelerini dile getirdi. Bu yüzden terörist ülke daha ileri gitti. Rusya sadece Ukrayna topraklarını işgal etmekle kalmıyor, aynı zamanda Kırım başta olmak üzere geçici işgal altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan sivilleri yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor, temelsiz suçlarla itham ediyor.” dedi.

2 YILDA UKRAYNA'DA 28 BİN SİVİL KAYBOLDU

Rus ordusunun sivilleri etnik kökenleri, dinleri, inançları ve görüşleri nedeniyle alıkoyduğuna dikkat çeken Lubinets, 24 Şubat 2022’den sonra yaklaşık 28 bin Ukraynalı sivilin Rus saldırganlığı sonucu kayıp olarak sayıldığını ve halihazırda Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan sadece 147 sivilin Rus esaretinden kurtarıldığını açıkladı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisine göre Rusya tarafından alıkonulan sivillerin serbest bırakılması için; sivillerin alıkonulmasına karışan Rus yetkililerine karşı yaptırımların uygulanması ve uluslararası davaların açılması, Rusya Federasyonu için durdurma etkisi yaratmayı amaçlayan diplomatik etki tedbirlerinin uygulanması, Ukraynalı sivillerin zorla kaybedilmesinden sorumlu Rus yetkililer hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama emri çıkarılması gibi önlemlerin alınması gerekiyor.

Lubinets, “Rusya suçların sorumluluğunu üstlenmeli! Çünkü bazı suçlar diğerlerinin önünü açıyor ve cezasızlık ise saldırganın iştahını açıyor! Ukrayna'nın hedefi tüm sivilleri kendi topraklarına döndürmektir ve tüm uygar dünyayı bizim yanımızdadır."açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.