SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'ya 60’tan fazla SİHA ve yaklaşık 90 füze ile saldırdı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rusya’nın 21 Mart’ı 22 Mart’a bağlayan gece Ukrayna’ya 60’tan fazla SİHA ve yaklaşık 90 füze ile saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 11:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'ya 60’tan fazla SİHA ve yaklaşık 90 füze ile saldırdı

Terörist devlet Rusya, 21 Mart’ı 22 Mart’a bağlayan gece Ukrayna’ya karşı geniş çaplı hava saldırısı gerçekleştirdi. Rus ordusu ülkenin farklı kentlerindeki kritik öneme sahip altyapı tesislerini hedef aldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya 60’tan fazla SİHA ve yaklaşık 90 füze ile saldırı gerçekleştirdiğini aktardı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bu sabah yayımladığı açıklamada, “Bu gece 60’tan fazla Şahed tipi SİHA ve yaklaşık 90 farklı tür füze ile saldırı gerçekleştirildi. Dünya Rus teröristlerin hedeflerini net olarak görüyor; elektrik istasyonları ve enerji tedarik hatları, hidroelektrik santralinin barajı, sıradan konut binaları, hatta bir troleybüs. Rusya insanların normal hayatına karşı savaşıyor. Bu terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'NIN BİR DİZİ BÖLGESİNDEKİ KRİTİK ALTYAPI TESİSLERİ ZARAR GÖRDÜ

Saldırıdan etkilenen bölgelerde ilgili hizmetlerin çalışmaya başladığını belirten Zelenskıy, “Elektrik tedariği yeniden sağlanıyor. Harkiv, Zaporijjya, Sumı, Poltava, Dnipropetrovsk, Odesa, Hmelnıtskıy, Vinnıtsya, İvano-Frankivsk; ihtiyaç duyulan her yerde onarım çalışmaları geceden beri devam ediyor.” dedi.

Ukrayna’nın daha fazla hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Zelensklıy, “Ortaklar tam olarak neye ihtiyaç duyduğumuzu biliyor. Kesinlikle destek verebilirler. Bu çözümlere ihtiyacımız var. İnsanlarımızı Moskova’daki canavarlardan korumalıyız” açıklamasında bulundu.

55 SİHA ve 37 FÜZE DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun farklı birimleri tarafından gece boyunca toplamda 55 Şahed tipi SİHA ve 37 farklı tip füzenin ülkenin farklı bölgelerinde düşürüldüğü kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.