SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’ya yönelik 13. yaptırım paketi yolda!

Reuters’ın 4 Şubat tarihli haberine göre, Rusya’ya yönelik hazırlanan 13. yaptırım paketinde yeni bir ithalat yasağı olmayacak, bireyler ve küçük şirketler yer alacak.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 13:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’ya yönelik 13. yaptırım paketi yolda!

Birleşik Krallık merkezli basın kuruluşu Reuters, Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinin ikinci yıldönümününde yeni bir yaptırım paketini uygulamaya koyacağını bildirdi.

Reuters’ın 4 Şubat tarihli haberine göre, Rusya’ya yönelik hazırlanan 13. yaptırım paketinde yeni bir ithalat yasağı olmayacak, bireylere ve küçük şirketler yer alacak. Reuters’a konuşan bir diplomatın yaptırım paketine ilişkin "Yüzlerce kuruluş ve birey listelenecek. Büyük (şirket) isimleri olmayacak" dediği kaydedildi.

Ayrıca diplomat, bu hafta gelmesi planlanan komisyon teklifinin, AB firmalarının çift kullanımlı ürünler satamayacağı Rus şirketlerinin listesini de genişleteceğini söyledi.

Reuters’ın haberini dayandırdığı kaynaklara göre, 13. yaptırım paketinin kabul edilmesinin ardından, bazı yeni ithalat yasaklarını da içerebilecek 14. tedbir paketi hızlı bir şekilde teklif edilecek.

AB, RUSYA'YA YÖNELİK 12. YAPTIRIM PAKETİNİ DEVREYE SOKTU

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkeler arasında müzakere edilen ve elmas ithalat yasağını da kapsayan Rusya'ya yönelik 12. yaptırım paketinin onaylandığını açıklamıştı. 12. paketteki yaptırımlar, Rusya menşeli elmaslar, Rusya'dan ihraç edilen elmaslar, Rusya'dan transit geçen elmaslar ve üçüncü ülkelerde işlenen Rus elmasları için geçerli olacaktı.

Endüstriyel olmayan doğal ve sentetik elmaslar ile elmas takılara yönelik yasak 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi. Rusya menşeli elmas içeren mücevherler de dahil olmak üzere, üçüncü ülkelerde işlenen Rus elmaslarının dolaylı ithalat yasağı, 1 Mart 2024'ten itibaren aşamalı olarak uygulanacak ve 1 Eylül 2024'e kadar tamamlanacak.

HAVACILIK ÜRÜNLERİ DE YAPTIRIM LİSTESİNDE

AB şirketleri, özellikle hassas ürün ve teknolojileri üçüncü bir ülkeye ihraç ederken, bunların Rusya'ya yeniden ihracını önleyecek maddeler içeren sözleşmeler yapacak. Bu kapsama, Rus askeri sistemlerinde kullanılan veya bunların üretimi için kritik olan yasaklı öğelerin yanı sıra havacılık ürünleri de girecek.

AB yaptırım listesine, Rusya'nın askeri ve endüstriyel kompleksini doğrudan destekleyen 29 yeni kuruluş eklenecek. Bunlar, Rusya'nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek mal ve teknolojilere ilişkin daha sıkı ihracat kısıtlamalarına tâbi tutulacak.

Rusya'nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek kısıtlı ürünler listesine kimyasallar, lityum piller, termostatlar, insansız hava araçlarına yönelik DC motorlar ve servomotorlar da dahil edilecek.

İTHALAT YASAĞI GELEN ÜRÜNLERİN TOPLAM DEĞERİ 2.2 MİLYAR EURO

Rusya'ya ciddi gelir sağlayan pik demir, yüksek manganlı pik, bakır ve alüminyum teller, tüp ve borular da dahil yıllık 2,2 milyar euro değerinde ürüne daha ithalat yasağı getirilecek.

Sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) 12 aylık geçiş süreci sonunda ithalat yasağı gelecek.

Halihazırda AB'den Rusya toprakları üzerinden geçerek üçüncü ülkelere ihraç edilen çift kullanımlı mal ve teknolojiler için geçerli olan transit yasağı, tüm savaş alanı ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilecek.

Tanker satışını ve ihracatını daha şeffaf hale getirmek amacıyla yeni önlemler alınacak. Özellikle Rus petrol ürünlerine yönelik ithalat yasağından kaçınmak için tankerlerin herhangi bir üçüncü ülkeye satışına ilişkin bildirim kuralları getirilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.