SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaşın bir başka trajedisi: 23 bin Ukraynalı vatandaşın izi aranıyor!

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Rusya'nın başlattığı savaşın ortasında kalan ve izine rastlanılmayan 23 bin Ukraynalı vatandaşın arandığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 13:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Savaşın bir başka trajedisi: 23 bin Ukraynalı vatandaşın izi aranıyor!

Ukrayna'da sivilleri katleden Rusya, 24 Şubat 2022'de başlattığı geniş çaplı işgal girişimini sürdürüyor. Başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde bırakılan Ukraynalıların bir bölümünün akıbeti ise bilinmiyor.

23 BİN UKRAYNALI VATANDAŞIN İZİ ARANIYOR

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Ukrayna'da savaşın ortasında kaybolan 23 bin Ukraynalı vatandaşın olduğunu, bu vatandaşların ölüp ölmediği bilgisine ulaşmaya çalıştıklarını bildirdi. 

Rusya'nın başlattığı savaşın ardından Ukrayna'daki vatandaşlar için Kızılhaç, Merkezi İzleme Ajansı (CTA) bünyesinde kayıpları aramak için büro oluşturmuştu. CTA büro şefi Dusan Vujasanin yaptığı açıklamada, "Sevilen birine ne olduğunu bilmemek dayanılmaz bir durumdur ve bu, sürekli ıstırap içinde yaşayan on binlerce aile için trajik bir gerçektir. Ailelerin yakınlarına ne olduğunu bilmeye ve mümkün olduğunda onlarla haber alışverişinde bulunmaya hakları vardır" ifadelerini kullandı. 

115 BİNDEN FAZLA ARAMA YAPILDI

Kızılhaç, 2 yıl içinde Ukrayna'da 115 binden fazla telefon görüşmesi, online talep, mektup ve yüz yüze ziyaretler gerçekleştirdi. Ayrıca ocak ayında 8 bin aileye bilgi verildiği ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.