SON DAKİKA
Hava Durumu

Stoltenberg: Ukraynalılar, Rus filosuna ağır kayıplar verdirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna ordusunun Rusya Karadeniz Filosuna büyük kayıplar verdirdiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 19:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 19:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Stoltenberg: Ukraynalılar, Rus filosuna ağır kayıplar verdirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisinin Ukrayna tarafından batırılmasını “büyük bir başarı” olarak nitelendirdi.

"UKRAYNALILAR İÇİN BÜYÜK BİR ZAFER"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bugün düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’nın bir Rus savaş gemisini daha vurmasını yorumlarken şu ifadelerini kullandı:

"Ukraynalılar, Rusya Karadeniz Filosuna ağır kayıplar verdirdi. Ve bu büyük bir başarı, Ukraynalılar için büyük bir zafer."

UKRAYNA BÜYÜK RUS ÇIKARMA GEMİSİNİ YOK ETTİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bu sabah düzenlediği operasyon sonucu, işgalci Rusya’ya ait Tsezar Kunikov (Caesar Kunikov) büyük çıkarma gemisi batırıldı. Rus savaş gemisinin Ukrayna’da geliştirilen Magura V5 insansız deniz araçları ile vurulduğu duyuruldu.

RUS ÇIKARMA GEMİSİ TSEZAR KUNİKOV

112,5 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki Tsezar Kunikov çıkarma gemisi 87 kişilik mürettebata sahip. Gemi tanklar da dahil olmak üzere onlarca silahlı araç taşıma kapasitesine sahipti. Rusya söz konusu çıkarma gemisini Suriye, Gürcistan ve Ukrayna'ya yönelik saldırılarda kullandı.

Batırılan gemi, Türkiye kamuoyu tarafından yakından tanıyor. 2015'te Boğaz geçişi sırasında, gemideki bir Rus askeri, omzunda uçaksavar füzesiyle objektiflere takılmış ve bu görüntü Türkiye kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı.

UKRAYNA, RUS KARADENİZ FİLOSUNUN YÜZDE 30'UNU DEVRE DIŞI BIRAKTI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Dairesi (StratCom), Şubat ayının başında Ukrayna ordusunun 24 Şubat 2022’ten bu yana Rusya Karadeniz Filosuna ait gemilerinin yüzde 30’dan fazlasını devre dışı bıraktığını bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.