SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Ukrayna'da evsiz kalan yetim çocuklara kucak açtı

Türkiye Cumhuriyeti, Rusya'nın Ukrayna'daki Kahovka Barajı'nı patlatarak oluşturduğu selden dolayı evsiz kalan çocuklara kucak açtı.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2023 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 17:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Ukrayna'da evsiz kalan yetim çocuklara kucak açtı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın eşi Olena Zelenska'nın girişimleriyle 2022 yıl mart ayından itibaren Ukrayna'dan Türkiye'ye tahliye edilen çocuklar, başta Antalya olmak üzere farklı kentlere yerleştirildi.

Emine Erdoğan, Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen yetim çocuklarla buluştu

TÜRK DEVLETİ, UKRAYNALI ÇOCUKLARA KUÇAK AÇTI

İşgalci Rusya'ya karşı vatanlarını savunan Ukrayna halkı, topyekun işgalin başlangıcından bugüne kadar pek çok badire atlattı. Son olarak Rus işgal güçlerinin Kahovka Barajı'nı patlatması sonucunda Ukraynalı birçok insan evsiz kaldı. Türkiye, patlamadan sonra meydana gelen sel felaketinde zarar gören 36 kişilik Ukraynalı kafileyi Antalya'ya tahliye etti.

Ukraynalı çocuklar 23 Nisan coşkusuna ortak oldu

TOPLAM 700 UKRAYNALI ÇOCUK OTELLERDE KALIYOR

Ukrayna'dan tahliye edilen kafile, Moldova üzerinden Antalya'nın Manavgat ilçesine getirilerek, konaklayacakları otellere yerleştirildi. Antalya ve ilçelerinde konaklayan toplamda, 700 Ukraynalı çocuğun bulunduğu öğrenildi. Ukraynalı çocuklar, savaşın ve Rusya'nın yarattığı felaketin acısını unutmaya çalışıyor.

Ukrayna'da yetimhanelerdeki 159 çocuk Türkiye'ye geldi

İŞGALCİ RUSYA, KAHOVKA BARAJI'NI PATLATTI

Sivillerin hayatını hiçe sayan terörist devlet Rusya, 6 Haziran 2023 tarihinde Herson bölgesinde Dnipro Nehri üzerinde bulunan Kahovka Barajı'nı (Kakhovka Barajı) patlattı. Patlamanın ardından, barajın ve hidroelektrik santralin makine dairesinin tamamen yok edildiği ve suyun hızla aşağıya doğru aktığı görüldü. Patlamadan bir süre sonra Kahovka Hidroelektrik Santrali suya gömüldü. Herson bölgesinin 600 kilometrekarelik kısmı su altında kaldı. Herson topraklarının yüzde 32’si Dnipro Nehri’nin sağ yakasında, yüzde 68'i sol yakasında kalıyor. 

İşgalciler, Herson'dan sivillerin tahliyesine izin vermeyerek ikinci bir insani felakete neden oldu. Ukrayna ordusu, buna rağmen Rus işgalindeki bölgeden başarılı kurtarma operasyonları icra etti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.