SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, 7 milyon ton tahıl ihraç etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, tahıl koridoru ile ihraç edilen toplam ürünün 7 milyon tona ulaştığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 19:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 21:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, 7 milyon ton tahıl ihraç etti

Topyekun saldırılar nedeniyle Ukrayna'nın tahıl ticaretini engelleyen Rusya, dünyayı gıda krizinin eşiğine sürükledi. Temmuz 2022'de Ukrayna ve Türkiye'nin girişimleriyle başlatılan ve bir yılın sonunda Rusya'nın baltaladığı Tahıl Koridoru Anlaşması, Ukrayna'nın ekonomisini beşik gibi salladı. 

UKRAYNA 7 MİLYON TON TAHIL İHRAÇ ETTİ

Tahıl ticareti için Romanya ile henüz anlaşan Ukrayna yeni yol üzerinden ilgili ülkelere çok sayıda tahıl sevk etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devam ettiğini ve ihraç edilen toplam tahıl sayısının 7 milyon tona ulaştığını bildirdi. 

Zelenskıy, Ukrayna müttefikleri ile savunma anlaşmalarının devam ettiğini ve bu kapsamda savunma sistemlerinin tedariğini sağladıklarını ifade etti. Öte yandan savunma cephesi hakkında bilgi veren Zelenskıy, Bahmut ve Avdiyivka bölgesine ilişkin rapor aldığını ve Rus saldırılarından kurtarılan Herson'un yardımlarla toparlandığını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.