SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna AB üyelik sürecinde ilerliyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'nın AB üyelik sürecinde yapılan müzakerelerin tarama sürecinin 25 Ocak 2024'te resmen başladığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2024 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2024 13:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna AB üyelik sürecinde ilerliyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkesinin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecindeki müzakerelerin tarama sürecinin dün resmî olarak Brüksel'de başladığını duyurdu. Konuyla ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna'nın AB'ye üyelik sürecinin hız kazandığını belirtti.

UKRAYNA'NIN AB ÜYELİK MÜZAKERE SÜRECİ BAŞLADI

Zelenskıy, "Ukrayna mevzuatının AB normlarıyla uyumunun değerlendirilmesine yönelik kapsamlı çalışma, Ukrayna delegasyonunun oluşumu ve müzakere konumumuz önümüzde. Ukrayna hükûmet ekibinin tam katılımını ve ilk hükûmetlerarası konferansının bu baharda düzenlenmesini bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Zelenskıy, Davos'ta AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yapılan görüşmelerin sonucu olduğunu sözlerine ekledi. 

AB'DEN UKRAYNA'YA TAM DESTEK 

Daha önce yapılan AB toplantılarında Ukrayna'nın üye olmasını içeren teklifler, üye ülkeler tarafından tam desteklenmişti. Aralık 2023'te AB üyesi ülkeler Ukrayna ve Moldova'nın üyelik sürecinin hızlanmasına ilişkin karar vermişti. Kararı onaylamayan Rusya yanlısı Macaristan hükûmeti, onaylamadığı için süreç ilerleyen tarihlere ertelenmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.