SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde ortak dua merasimi

Ukrayna Büyükelçiliğinde ve Vatikan Büyükelçiliğinde, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı geniş çaplı işgal girişiminde ve Kırım'ın Rus işgali sürecinde hayatını kaybedenler ile antlı şehit Numan Çelebicihan'ın şehadetinin yıl dönümü vesilesiyle tören yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 13:42
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 20:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde ortak dua merasimi

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'nın ana karasına yönelik saldırılarının birinci yılı doldu. Ukrayna, toprak bütünlüğü ve tam bağımsızlığı için sivil ve altyapı tesislerini hedef alan Rus saldırılarını geri püskürtmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ortaklığında bugün saat 09.45'te geniş çaplı savaşın birinci yıldönümüne ilişkin tören düzenlendi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde yapılan törene; Büyükelçi Vasıl Bodnar ve eşi Katerina Bodnar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Derneği Genel Merkezi Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Tatar komutan İsa Akayev, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Doç. Dr. Gayana Yüksel, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Enver Aydoğan, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Doç. Dr. Yuliya Biletska, TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Celil Sümer katıldı.

Ukrayna Büyükelçiliği bahçesinde gerçekleşen törende, işgal girişimi ve saldırıların birinci yılında Ukrayna'da hayatını kaybeden askerler ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. 

Ardından konuşma yapan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, "Bu elbette acının, yıkımın, dehşetin yılı oldu ama aynı zamanda kahramanlığımızın, birliğimizin sergilendiği bir yıl oldu. Ve önümüzdeki yılın da bize zafer getireceğinden hiç şüphem yok" dedi.

BÜYÜKELÇİDEN KIRIM TATAR KOMUTAN İSA AKAYEV'E TEŞEKKÜR

Büyükelçi, törende hazır bulunan "Ukrayna kahramanı" olarak nitelendirdiği Kırım Tatar komutan İsa Akayev'e şükranlarını sundu.

BODNAR, ANTLI ŞEHİT NUMAN ÇELEBİCİHAN'I ANDI

Bu haftanın aynı zamanda Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinin 9. yıldönümünü ve Kırım Ahali Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Numan Çelebicihan'ın şehadetinin 105. yıl dönümü olduğunu vurgulayan Bodnar, "Dün Sayın Çelebicihan'ın şehadetinin üzerinden 105 yıl geçmişti. Kendisi Kırım Demokratik Cumhuriyetinin fikir liderlerinden biriydi. Maalesef orada da Rusya ile trajedik bir bağlantı vardı. Kendisi Bolşevikler tarafından katledilmişti. İki gün sonra Kırım'ıın Rusya'ya karşı direniş gününü anacağız. Bu savaş Kırım'da başladı, Kırım'da bitecek" ifadelerini kullandı.  

"UKRAİNLER VE KIRIM TATARLARI OMUZ OMUZA"

Ukrainler ve Kırım Tatar halkının omuz omuza mücadele ettiğini belirten Bodnar, "Kırım Tatarlarının vatanına dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Onlar demokratik Ukrayna çerçevesinde özgürce gelişimlerini devam ettirmelidir" ifadelerini kullandı. 

Bodnar, ayrıca Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatarak, "Türkiye dünya toplumuna çok yardımcı oldu, dünya da Türkiye'ye yardım etmelidir" çağrısı yaptı. Bodnar, depremin ardından Ukrayna'nın Türkiye'ye hem arama kurtarma ekibi gönderdiğini hem de insani yardımlar yaptığını vurguladı. 

"GÜN GELECEK BU ZAFERİ BERABER KUTLAYACAĞIZ"

Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Doç. Dr. Biletska yaptığı konuşmada, "24 Şubat sanki dün yaşanmış gibi. Ukraynalılar bu yılı yaşamamış sayıyor. Çünkü herhangi  bir planımız, gerekçelerimiz, dileklerimiz gerçekleşemedi. Bu korkunç bir yıldı. Ama aynı zamanda direnişimizin bir yılı oldu. Ukraynalılar, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri olarak birleştik, ülkemizi zafere götürmek için herkes kendi cephesinde savaş verdi" dedi. "Gün gelecek bu zaferi berbaer kutlayacağız" diyen Biletska, Ukraynalıların her durumda zafer için savaşacaklarını vurguladı. 

KIRIM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI MÜKREMİN ŞAHİN KONUŞMASINA YER VERDİ

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mükremin Şahin ise Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişiminin ilk günlerinde savaşın galibiyetle sonuçlanacağını söylediğini hatırlattı. Şahin, "Ukrayna'yı da Ukraynalıları da iyi tanıyoruz. Oradaki insanlar özgürlüğüne düşkün insanlar. Buyunduruğu kabul etmeyen insanlar. Bir söz vardır, 'Kırım'ın toprakları, Donbas'ın toprakları, Herson'un toprakları Rus askerlerinin postallarında çamur ama bizler için vatan toprağıdır'" vurgusu yaptı. 

Şahin ayrıca, "Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" sözünü dile getirerek Ukrayna toprakları için ölmeye hazır birçok insanın olduğunu belirtti. 

VEFAT EDEN UKRAYNALI ASKERLER VE NUMAN ÇELEBİCİHAN DUALARLA ANILDI

Ardından Prof. Dr. Enver Aydoğan Ukrayna'da hayatını kaybeden askerler ve Kırım Ahali Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı, ömrünü Kırım davasına adamış antlı şehit Numan Çelebicihan için "Yasin-i Şerif" okudu. Aydoğan, "İnancım şu ki, Ukrayna bu savaşı kazanacak. tarih hiçbir zaman saldırganların, zalimlerin kazandığını, zulümlerin uzun süre devam ettiğini göstermedi. İnşallah kısa zamanda güzel haberler alacağız. Ukrayna ve Kırım bu savaşı kazanacağız. Güçlü bir geleceği halkıyla birlikte kuracak" dedi.

Törenin devamında Ortodoks Papaz dua okuyarak Ukraynalı askerleri andı. Yoğun bir katılımın olduğu törenin sonunda Büyükelçilik binasının ana kapısına asılan savaşa dair dikkat çeken fotoğraflar katılımcılar tarafından incelendi. Büyükelçi Bodnar, savaşın izlerini yansıtan fotoğrafları misafirlere anlattı. 

VATİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEKİ KİLİSEDE AYİN YAPILDI

Etkinlik, Büyükelçilik heyetinin davetiyle Kırım Tatar diasporasının ve yabancı üst düzey yetkililerin katılımıyla Vatikan Büyükelçiliğinde devam etti. Papaz başlattığı ayin ile törenin sonunda "Slava Ukraini" sesleri yükseldi. Yoğun katılımın sağlandığı törenin sonunda ise Ukrayna bayrağı açıldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.