SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna bazı F-16'ları yurt dışında tutmayı planlıyor: Rusya şimdiden tehditler savurmaya başladı

Ukrayna, ortaklar tarafından sağlanan bazı F-16 uçaklarının güvenlik nedeniyle yurt dışında konuşlandırılacağını açıkladı. Öte yandan işgalci Rusya, Ukrayna için uçakları saklayacak ülkeleri tehdit etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna bazı F-16'ları yurt dışında tutmayı planlıyor: Rusya şimdiden tehditler savurmaya başladı

Ukrayna Hava Kuvvetleri, ortak ülkeler tarafından sağlanacak F-16 savaş uçaklarının bir kısmının düşman saldırılarına hedef olmaması için yurtdışındaki güvenli hava üslerinde muhafaza edileceğini bildirdi. Buna karşılık olarak Rusya, Ukrayna’ya destek veren ülkeleri tehdit etti. Rus milletvekili Andrey Kartapolov, Ukrayna'ya sağlanan ve yurtdışındaki üslerde konuşlandırılan F-16’ların muharebe görevlerinde yer alması halinde meşru hedef olarak görüleceğini söyledi. 

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Havacılık Şefi Sergiy Golubtsov (Serhii Golubtsov), Donbas Realii haber ajansı tarafından dün yayımlanan röportajda, “Ukrayna’nın bulabileceği belirli uçak sayısı var. Hedef haline gelmemesi için belirli sayıda uçak Ukrayna’da değil güvenli hava üslerinde muhafaza edilecek. Rutin işler sırasında arızalı uçakların değiştirilmesi gerektiğinde bu da bizim rezervimiz olacak.” açıklamasında bulundu.

RUSYA’DAN TEHDİTKAR AÇIKLAMA

Golubtsov’un bu açıklamasına Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov tehdit ile cevap verdi. Kartapolov, cephedeki görevlere katılan tüm F-16 uçaklarının Rusya için “yasal hedef” haline geleceğini ileri sürdü. 

Rus yetkili, “Bu uçaklar görevlerde kullanılmayacaksa hedef haline gelmeyecekler ancak eğer savaş görevlerinde yer alacaklarsa kesinlikle hedef haline gelecekler. Buna konuşlandırıldığı üsler de dahil.” dedi.

F-16’LAR YAKIN ZAMANDA UKRAYNA’YA TESLİM EDİLMEYE BAŞLAYACAK

İlk F-16 savaş uçakları bu yıl Ukrayna semalarında görünebilir. Ukrayna ortak ülkeleriyle F-16 savaş uçaklarının teslimatı hakkında geçen sene anlaşmaya varmıştı. Hollanda, Belçika, Norveç ve Danimarka F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ya devredecek. Hollanda, Norveç ve Danimarka Ukrayna’ya savaş uçaklarının kullanımı konusunda bir kısıtlama koymazken. Belçika, Ukrayna'nın Rusya'ya saldırmak için savaş uçaklarının kullanmasına izin vermeyen tek ülke oldu.

22 Mayıs'ta ilk 10 Ukraynalı pilotun Birleşik Krallık’ta F-16 savaş uçaklarında temel uçuş, kara ve dil eğitimi aldığı duyuruldu. Ardından 23 Mayıs'ta Politico, ilk Ukraynalı pilot grubunun Arizona'daki bir askeri üste eğitimi tamamladığını aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.