SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Türk yapımı silahlar için anıt dikeceğiz

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, savaşta kullandıkları Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA'ları ve Türk zırhlı aracı Kirpi'ye ithafen Ukrayna'da anıt dikileceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Türk yapımı silahlar için anıt dikeceğiz

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna'nın Rus saldırıları karşısında etkin bir şekilde kullandığı Türk yapımı zırhlı araçlar Kirpi ve silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2 adına anıt dikileceğini ifade etti. Büyükelçi Bodnar, süresi iki ay uzatılan tahıl koridoru ve Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da devam eden savaşa ilişkin Yeni Şafak'a konuştu.

UKRAYNA’NIN BAYRAKTAR VE KİRPİ SEVGİSİ

Büyükelçi Bodnar, röportajında Ukrayna’nın işgalci Rus birliklerine karşı kullandığı Türk yapımı zırhlı araçlar Kirpi ve Bayraktar TB2 gibi silahların önemine değinerek, “Bayraktarlara şarkı yazılıyorsa bu onun ne kadar etkin olduğunu gösteriyordur diye düşünüyorum. Bizzat bu ekipmanları teçhizatı kullanan kişilerden geri dönüşler alıyorum. Bu araçları kullanan askerlerimiz oldukça memnun. Bizde şöyle bir gelenek var. Savaştan sonra rol oynayan teçhizatlara anıt dikeriz. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Ukrayna genelinde yapılmaya başlandı. O yüzden savaş bittiğinde kullanım dışı kalan araçların hepsi anıtlaştırılacak. Orada Türk ürünleri de olacak diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE VE UKRAYNA'NIN SAVUNMA ALANINDAKİ İŞ BİRLİĞİ

Türkiye hava savunma sanayisinin hızlı geliştiğine dikkat çekerek bunun takdir edilmesi gerektiğini vurgulayan Bodnar, “Bu alanda iş birliği yapmamız çok önemli. Hem Atak-2’de hem de savaş uçağı Kaan'da Ukrayna'dan parçalar var. O yüzden bizim bu alandaki işbirliğimizi hem Türkiye'nin hem de ülkemizin güvenliğine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Şu anda hem firmalar arası hem de savunma sanayi sektörleri arası iş birliği söz konusu. Kaan’ın tanıtımından birkaç gün önce İstanbul'da Teknofest vardı. Orada da bazı sözleşmeler yaptık. Yine Ukrayna parçalarıyla beraber üretilecek ANKA-3 de gelecek vaat ediyor” ifadesini kullandı.

BODNAR'IN FAVORİSİ KIZILELMA SAVAŞ UÇAĞI

Ayrıca, Kızılelma’nın favori savaş uçağı olduğunu belirten Bodnar, “Uçuş testleri yapılan bir ürün artık hava çatışmalarına çok farklı bir yaklaşım ve felsefeyle hazırlanıyor bu ürün. Ve Kızılelma sadece havada üstünlük sağlamaya değil aynı zamanda insanların can güvenliğini sağlamayı da amaçlıyor” dedi.

30 MİLYON TONUN ÜZERİNDE GIDA VE TAHIL

Büyükelçi Bodnar, geçen hafta Türkiye'nin çabaları ile üçüncü kez uzatılan tahıl koridoru konusunda sorunlar yaşadığını belirterek, “Tahıl koridoru, global gıda güvenliği için büyük önem arz etmekte. Pivdennıy Limanı da anlaşmaya dahildi” ifadelerini kullandı. Ayrıca, bu limana giriş için en az 26 geminin beklediğini ve şu ana kadar 30 milyon tonun üzerinde gıda ve tahılın koridordan geçtiğini kaydetti.

KARA YOLU, DENİZ YOLU KADAR ETKİN OLMAZ

Vasıl Bodnar, kara yoluyla tahıl ihracının da devam ettiğini ancak deniz yolu kadar etkin olamayacağına dikkat çekerek, “Tahıllar, geleneksel olarak kara yolu taşımacılığında Polonya, Romanya, Slovakya ve Macaristan üzerinden gidiyor. Ancak uluslararası pazara açılma yolunda hala en önemli yol deniz yolu” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.